Van’da her yıl 50-60 arası bebeğin terk edildiği Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde Hakkari, Kars ve Muş’ta hastalıklı olarak dünyaya gelen 3 prematüre bebek daha hastanede terk edildi. Tedavi amacıyla getirilen 3 bebeğe Yeni Doğan Ünitesi sahip çıkıyor.

Hakkâri, Kars ve Muş illerinde dünyaya gelen bebekler hastalıkları nedeniyle tedavi amaçlı getirildikleri hastanede aileleri tarafından kaderlerine terk edildi.

Her yıl 50 ile 60 arası çocuğun terk edildiği hastane Yeni Doğan Ünitesinde personel tarafından bakımları yapılıyor. Erken dünyaya gelen ve anne sütüne şiddetle ihtiyacı olan bebekler, enjektörler aracılığı ile besleniyor.

Konu hakkında açıklama yapan YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Kırımi, dünyaya erken gelen 3 bebeğin doğduktan kısa süre sonra hastaneye terk edildiğini kaydetti.

Bebeklerin bakımının hastane personeli tarafından yapıldığını belirten Kırımi, Hakkari’den gelen ve Yeni Doğan Ünitesi’nde tedavi altına alınan Hayva soyadlı prematüre bebeğin, ailesinin onuncu çocuğu olduğunu ifade etti.

Kırımi, “Bebek sarılık ve hidrosefali nedeniyle 2 kez ameliyat edildi. Ancak son bir ameliyatın daha yapılması gerekmektedir. Bu ameliyat için ailesinin onayını da almamız gerekmektedir. Ancak aile bebeği hastalığından dolayı bırakıp gitti. Muş’un Malazgirt ilçesinden gelen Sevimli soyadlı bebek ile Kars’ın Digor ilçesinden gelen Karakaş soyadlı bebekler ise erken doğum nedeniyle hastalıklı olarak dünyaya geldi. Bu aileler, haftalardır gelip bebeklerini almıyorlar. Ailelere telefonla ulaşmaya çalışan hastane ekibimiz, olumsuz yanıtlarla karşılaşıyor. Bebeklerini kabullenmiyorlar.”

Anne sütüne ihtiyacı olan bebeklerin şırınga ile beslendiğini bildiren Kırımi, ailelerin bebeklerine bakabilmesi ve burada konaklayabilmesi için hastane bünyesinde ücretsiz olarak anne oteli oluşturulduğunu, buna rağmen bebeklerin hastaneye terk edildiğini vurguladı. Personel sayılarının yetersiz olması nedeniyle bebeklerin bakımının da bazı sıkıntılara yol açtığını belirten Kırımi, bebeklerin ilaçlarının hastane tarafından karşılandığını, diğer bakım ihtiyaçlarının da hastane personelinin imkanı ile sağlandığını bildirdi.

Doç. Dr. Kırımi, bu sorunun çözümü için kentte acil olarak 0-6 yaş grubuna yönelik çocuk esirgeme kurumu açılması gerektiğini anlatarak, daha önce bu konuda girişimde bulunduklarını ancak bir sonuç alınamadığını söyledi.