İlkbahar mevsimi ile birlikte doğada kendiliğinden yetişen şifalı bitkiler, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Muş’u çevreleyen dağlarda ve Muş Ovası’nda yetişen doğal bitkileri toplayan vatandaşlar güzel görüntüler de oluşturuyorlar.

İlkbahar mevsimi ile birlikte yetişmeye başlayan doğal bitkiler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Muş’ta doğada kendiliğinden yetişen kenger, spidak ve gülbahar bitkilerini toplamak için vatandaşlar büyük çaba gösteriyorlar. Dağlık bölgelerde ve Muş Ovası’nda yetişen doğal bitkileri toplayarak satan veya yemek yapmak için kullanan vatandaşlar özellikle hafta sonlarını arazide dolaşarak geçiriyorlar. Uzun geçen kış mevsiminin ardından hem piknik yapan hem de şifalı bitkileri toplayan vatandaşlar, yeşile bürünmüş doğada güzel görüntüler oluşturuyorlar.

İlkbahar mevsiminde doğada yetişen şifalı bitkileri toplayarak yemek yaptıklarını söyleyen Ayten Çelik isimli kadın, “Kış mevsiminin ardından doğada kendiliğinden yetişen bitkiler var. Kenger ve spidak bu bitkiler arasında ilk olarak yetişmeye başlayanlardır. Yaklaşık bir ay gibi kısa bir ömrü olan bu bitkileri toplayarak yemek yapıyoruz. Biz bu bitkileri toplarken oldukça güzel vakitte geçiriyoruz. Çünkü kış mevsiminin ardından hem doğaya çıkma imkanı buluyoruz, hem piknik yapıyoruz, hem de para harcamadan yemek yapacak malzemeyi temin ediyoruz. İlk olarak yetişen kenger ve spidakın yemeği çok lezzetli olmakla birlikte aynı zamanda şifalıdır. Spidakı kurutup kış mevsimi için saklıyoruz. Bu bitkiyi bulgur pilavının içine katıyoruz, çorbasını yapıyoruz veya yumurtalı kavurmasını yapıyoruz. kengeri de aynı şekilde bir çok şekilde yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 Muş`un Sesi Gazetesi