Muş’ta etkili olan kuraklıktan dolayı küçük akarsuların kuruması sebebiyle vatandaşlar hasat ettikleri buğdayları yıkamak için kilometrelerce yol kat edip Murat Nehri kıyılarına gelmek zorunda kalıyorlar.

Muş’ta etkili olan kuraklık sebebiyle bir çok dere kururken, çiftçiler zor durumda kaldı. Muş’ta buğday hasadında sona yaklaşılırken her yıl buğday yıkamak için akarsu kenarlarına akın eden köylüler, zor bir mevsim geçiriyorlar. Etkili olan kuraklık sebebiyle il genelinde birçok derenin kuruması sebebiyle buğday yıkamak için sıkıntı yaşayan köylülerin birçoğu Murat Nehri kıyalarına akın ediyorlar. Buğday yıkamak için bolca suya ihtiyaç duyulduğunu ve bu sebeple akarsu kenarlarına gitmek zorunda olduklarını söyleyen vatandaşlar, kuruyan akarsuların yerine su seviyesi düşen Murat Nehri’ne gitmek zorunda olduklarını söylediler.

Yaz mevsiminin oldukça kurak geçtiğini söyleyen köylüler, son yılların en sıcak yaz mevsiminin yaşandığı Muş’ta, çiftçilerinde zor durumda kaldıklarını söylediler. Birçok bölgede buğdayın yetişmediğini ve buğday yetişen bölgelerde de verimin çok yüksek olmadığını söyleyen vatandaşlar, “Buğdayları yıkamak için akarsu kenarlarına gidilmesi gerek. Suyun bol olması halinde daha rahat çalışma imkanı bulunuyor. Bu sebeple Murat Nehri’ne gidip buğday yıkayan vatandaşların sayısı oldukça fazla” şeklinde konuştular.

Muş’un Akkonak köylüleri, hasat ettikleri buğdayları Murat Nehri’nde yıkadıklarını belirterek, “Bu yıl Murat Nehri’ne gelip buğday yıkayan vatandaşların sayısında büyük bir artış var. Çünkü kuraklık sebebiyle birçok dere kurumuş. Murat Nehri’nde bile su seviyesi oldukça düşmüş durumda. Murat nehri kıyıları buğday yıkayan vatandaşların akınına uğruyor” diye konuştular.

 Topkan Haber Ajansı