İlimizde bulunan Murat ve Karasu nehirlerinin donması sonucu geçimini balıkçılıkla sağlayan vatandaşlar dışarıdan balık alıp satmaya yöneldiler. Muş’un Varto ilçesinde balıkçılık yapan vatandaşlar Murat ve Karasu nehirlerinin donması üzerine balık tutamadıklarını söyleyerek, bunun üzerine Aras nehrinde balık tutan balıkçılarla irtibata geçip onlardan balık alıp sattıklarını belirtiler. Özellikle kış aylarında balık satışlarında artış yaşandığını fakat olumsuz hava şartları nedeni ile balık tutamadıklarını kaydeden Vartolu balıkçılar, Hınıs’taki balıkçılarla irtibata geçip balık aldıklarını, almış oldukları balıkları da burada satışa sunduklarını ifade ettiler. Aras nehrinde tutulan balıkları vatandaşlara satarak geçimlerini sağlayan balıkçılar “ bizler yıllardan beri bu işle geçimimizi sağlıyoruz. Artık bizler için balık tutmakta, “balık satmakta vazgeçilmez olmuş. Biz kendi nehirlerimizde de balık tutamassak bize yakın olan illerde tutulan balıkları alıp yinede vatandaşımıza satarız” dediler.

“BABADAN KALMA BALIKCILIK YAPIYORUZ”
Öte yandan babadan kalma mesleklerini sürdürdüklerini ifade eden Vartolu balıkçılar, dün olduğu gibi bu gün de aynı işi yapıyoruz, her nerde ve nasıl olursa olsun bir şekilde bu işleri yürütmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştular. İlimizdeki nehirlerin donma sebebi ile kış aylarında cevre illerden balık alıp vatandaşa sattıklarını belirten Balıkçılar, dışarıdan balık aldıkları için fazla bir kar elde edemediklerini dile getirdiler. Dışarıdan getirdikleri balıkları fazla bir kar elde etmeden vatandaşa 2,500 YKR’den satışa sunduklarını ifade eden Vartolu balıkçılar, vatandaşın balık ihtiyacını karşılamak için gerekirse zararına bile balık satacaklarını vurguladılar.

VATANDAŞ BALIĞIN TEMİZ YERDE SATILMASINI İSTİYOR
Aras nehrinde tutulan balıkları vatandaşlara satmak için alan balıkçılar, yer olmadığından dolayı balıkları kaldırım ortasında satışa sunuyorlar. Balıkları vatandaşlara daha temiz bir yerde satmayı isteyen balıkçı Hakan Selim ise , “biz yıllardan beri balık satıcılığı yapıyoruz ama balıkları vatandaşlara satmak için bir yerimiz yok. Çoğu zaman balık almak isteyen vatandaşlar balıkların yol ortasında satıldığı için almıyorlar. Özellikle memurlar balıkların daha temiz bir yerde satılmasını istiyorlar” diyerek kendilerine balık satışı yapılması için bir yer tahsisi yapılmasın istediler.

 Muş Ovası Gazetesi