Muş’ta eğitimine sürdüren Muhammet Sir, okuluna ara verip İzmir’e giderek tedavi gören annesine karaciğerinden parça vererek yaşama sebebi oldu.
3 yıldır karaciğer yetmezliği çeken Muş’lu Şehnaz Sir’in imdadına, karaciğerinin bir kısmını veren lise öğrencisi oğlu Muhammet Sir yetişti. Annesine karaciğerini vermek için Muş’ta öğrenim gördüğü okulunu bırakarak İzmir’e gelen genç, annesini hayata döndürmenin mutluluğunu yaşadı.
Muş’un Bulanık ilçesi Olurdere Köyü’nde yaşayan Şehnaz Sir (39), 3 yıldır karaciğer yetmezliği çekiyordu. 6 ay önce karaciğer nakli için eşi Adil Sir ile birlikte İzmir’e gelen Şehnaz Sir, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Servisi’nde tedavi görmeye başladı. Ancak bugüne kadar bulunan karaciğerlerin hiçbiri doku uyuşmazlığı nedeniyle nakledilemedi. Zor durumda kalan Yeşil Kart sahibi Şehnaz Sir’in imdadına oğlu yetişti.
Bulanık Çok Programlı Lise’de öğrenim gören Muhammet Piran Sir (19), karaciğer bekleyen annesini çaresizlikten kurtarmak için okulu yarıda bırakıp İzmir’e geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde yapılan operasyonla, acılı anneye oğlunun karaciğerinden parça alınarak nakledildi. Öğrenimini yarıda bırakarak annesinin imdadına koşan oğlunun karaciğeriyle hayat bulan acılı anne Şehnaz Sir, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde 6 ay daha tedavi görmesi gerektiği için İzmir’de kalacak yer sorunuyla karşılaştı. Ekonomik zorluklar nedeniyle barınacak yer bulamayan Sir ailesine bu kez de CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi olan Mehmet Maltepe yetişti. Aileye yardım elini uzatan işadamı Mehmet Maltepe, Narlıdere İkinci İnönü Mahallesi’ndeki kendisine ait evi, Şehnaz Sir’in tedavisi bitene kadar Sir ailesine geçici olarak verdi.
Annesine karaciğerini verdiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Muhammet Piran Sir, “Annemi kaybetseydim geri gelmezdi, ama okuluma köye dönünce yine devam ederim. Annem benim her şeyim. Onun için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım” diye konuştu. Oğlunun karaciğeriyle hayat bulan anne Şehnaz Pir ise “Oğlumun fedakarlığı karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok hayırlı bir evladım varmış. Allah O’na da böyle hayırlı evlatlar versin” diye konuştu.
 Muş`un Sesi Gazetesi