8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, tüm dünya kadınları gönüllerince eğlenirken, kırsal kesimdeki hemcinsleri ise, zorlu yaşam mücadelesini devam ettiriyordu.

Anadolu kadının zorlu yaşam mücadelesi ve çilesi devam ediyor. Muş’un Varto ilçesinin Çobandağ köyünde hayvanlarına kızakla yem taşıyan kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dahi çalışmak zorunda olduklarını belirttiler. Dünyanın birçok yerinde 8 Mart günü kadınların gönüllerince eğlendiklerini ama kendilerinin çalışmak zorunda olduklarını dile getiren Türkan Kocadağ, kırsal kesimde yaşamın çok zor olduğunu kaydetti.

4 çocuğunun olduğunu ve hepsinin okuduğunu ifade eden Türkan Kocadağ, çocuklarının eğitimine büyük önem verdiklerini ve kendi yaşadığı çileyi çocuklarının yaşamamasını istediğini söyledi. Her gün hayvanlarına kızakla yem taşımak zorunda olduğunu vurgulayan Kocadağ; “Başbakanımız partide kadın milletvekilleri olduğunu ve kadınlara büyük önem verdiklerini söylüyor. Oysa kadınlara ciddi anlamda önem verildiğini henüz görmedim. Türkiye’deki kadınlar sadece milletvekillerinden veya şehirdeki kadınlardan ibaret değildir. Kimse kırsal kesimde yaşayan kadınların yaşadığı çileyi görmüyor. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın birçok yerinde kadınlar çeşitli etkinliklerle bugünü kutluyor ama biz çalışmak zorundayız. Benim dört çocuğum var ve hepsi okul okuyor, çocuklarımın eğitimine büyük önem veriyorum. Benim ve benim gibi kadınların çektiği çileyi onların çekmesini istemiyorum” dedi.

Fatma Tekgül ise, “Benim beş tane kız çocuğum var. Çocuklarım ne şartla olursa olsun eğitimlerini sürdürecekler, bizim çektiklerimizi onlar çekmesin. Kırsal kesimde yaşamak gerçekten çok zor, ağır işlerin birçoğunu kadınlar yapıyor. Bizler de diğer kadınlar gibi bugünü eğlenerek geçirmek isterdik ama gördüğünüz gibi çalışmak zorundayız. Kırsal kesimdeki bütün kadınların çilesi ve kaderi aynı” diye konuştu.

 Topkan Haber Ajansı