Muş’ta yaz mevsiminin gelmesiyle kırsal kesimde düğün hazırlıkları başladı. Yörede evlilik hazırlığı yapan çiftlere çeyiz olarak verilecek yatak ve yorganların yapımında kullanılan yünler yıkanarak, hazır hale getiriliyor. 

Yatak ve yorgan yapımında kullanılan yünü dere kenarlarında yıkayarak hazır hale getiren vatandaşların hummalı çalışmaları sürüyor. 

Şu anda tarım mevsimi olması sebebiyle tarlada çalışan ve düğün yapabilmek için para biriktiren aileler, sonbahar mevsimine doğru yapacakları düğünler için yatak ve yorgan hazırlamaya başladı. 

Koyunların kırpıldığı dönem olması sebebiyle düğün için yün alarak dere kenarlarında yıkayıp, yatak ve yorgan yapılıyor. 

Düğün hazırlığı yaptıklarını söyleyen Celal Akgün, “Şartlar oldukça zor. Bu devirde düğün yapabilmek için en az 20 bin YTL harcama yapılması gerekiyor. Altın, yemek ve ev eşyalarıyla tüm masraflar bütçeyi oldukça zorluyor. Benim oğlum askerliğini yaptı, şimdi çiftçilik yapıyor. Oğlumu evlendirmek ve ailesini kurmasını sağlamak benim en önemli görevlerimdendir. Bunun için ilk iş olarak yün alıp, yatak ve yorganını hazırlıyoruz. Tarladaki işlerin bitmesinden sonra da hemen düğün yapacağız” dedi.