Düzenlenen sertifika töreninde konuşan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hamdullah Karasu, kursa 15 kadından katıldığını, en yaşlısının ise Saniye Yıldırım olduğunu söyledi.

Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün kadınlara yönelik eğitim çalışmaları çerçevesinde açılan kursa katılanların 3 aylık bir eğitimin sonucunda okuma yazmayı öğrendiklerini belirten Karasu, “Kadınlarımız günlük hayatlarında, işte, çarşıda, pazarda sıkıntı çekmeden işlerini halledebilecek. Kursiyerlerimizden birisi de geliniyle birlikte okuma yazma kursuna katılan 72 yaşındaki Saniye Yıldırımdır. 72 yaşında olmasına rağmen okuma yazma kursuna katılarak kısa bir sürede okuma yazmayı öğrendi. Saniye Yıldırım bu güzel davranışı ile tüm kadınlarımıza örnek oldu” diye konuştu.

Karasu, Yıldırım’ın güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade ederek, kursu aksatmadan derslere devam ettiği için Yıldırım’a teşekkür etti.

Kursun tekrarlanması için yoğun bir talep aldıklarını kaydeden Karasu,

“Görevlilerimiz hemen süreci başlatıp, mahallelerde okuma yazma bilmeyen kadınları okuma yazma kursana çağıracak. Toplum merkezimizde ayrıca dikiş nakışla ilgili kursumuzda mevcut. Kursa katılan bayanlarımızın çocukları da daha rahat bir ortamda burada kalabiliyor” dedi.

AA muhabirine açıklama yapan, Saniye Yıldırım ise okumanın yaşı olmadığı kanaatine vararak, kursa katıldığını belirtti.

Yıldırım, hiç okula gitmediğini dile getirerek, “Şu anda okumayı çözdüm. Her yere rahatlıkla gidebiliyorum. Daha önce dışarı gittiğim zaman okuma yazma bilmediğim için çok sıkıntı çekiyordum. Okuma yazmayı öğrendikten sonra kendi başıma istediğim yere gidebilirim” dedi.  

 Anadolu Ajansı