Kar yağışının kenti etkisi altına aldığı Muş’ta 250 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği kar yağışının durmasından sonra karla mücadele çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü kentte kar yağışı yeniden yaşamı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Hafta sonunda etkili olan kar yağışı il genelinde 250 köy yolunun ulaşıma kapanmasına neden oldu.
Karla mücadele çalışmalarına zaman kaybetmeden başlayan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin şu ana kadar 120 köy yolunu ulaşıma açtığı kaydedilirken, diğer köy yollarlının da ulaşıma açılması için çalışmalara başladığı kaydedildi.
Doğu Anadolu’yu etkisi altına alan kar, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Pazar günü yağmaya başlayan kar, Muş’ta 250 köy yolunu ulaşıma kapattı.
Muş’ta etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, il genelindeki 250 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.
Havaların ısındığı ve karların büyük ölçüde eridiği Muş’ta yeniden etkili olan olumsuz hava şartları, hayatı felç etti. Gün boyunca yağan ve kalındığı yaklaşık 35 santimetreye ulaşan kar, ulaşımı büyük ölçüde etkiledi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne bağlı ekiplerin köy yollarını açmak için çalışmalara başladığı bildirilirken, kar yağışının en fazla köylerde yaşayan vatandaşların ulaşımını etkilediği kaydedildi.
İl Özel İdaresi, Muş’un farklı yerlerinde karla mücadele ekibi ile köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürürken, karayolları ekipleri şehirlerarası yolları açık tutuyor. Belediye ise 3 ekiple şehir merkezinde karla mücadelesini sürdürüyor.
Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Sönmez Turgut, köy yollarının açılması için tüm ekiplerin yoğun bir çalışma sergilediklerini söyledi.
Bu yıl 10 bin kilometreden fazla karla mücadele çalışması yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine bağlı ekipler özellikle kırsal bölgelerdeki vatandaşların mağdur olmaması için çalışmaları aksatmadan sürdürdükleri kaydedildi.
Kar yağışından dolayı tüm köy yollarının ulaşıma kapandığını ancak başlatılan çalışmalar neticesinde halen 250 köy yolunun kapalı bulunduğu kaydedilirken, köy yollarının ulaşıma açık tutulması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.
Önceki gün gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı kentte etkili oluyor. Şehir merkezinde kar kalınlığının 18 santimetreye ve yüksek kesimlerde 30 santimetreye ulaştığı bildirilirken hava sıcaklığının ise 0 derece olduğu kaydedildi. Cuma gününe kadar Muş’ta kar yağışının etkili olacağını belirten Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının arılıklarla devam edeceğini açıkladılar.
Aralıklarla yağan kar yağışı sebebiyle Muş-Bingöl, Muş-Erzurum, Muş Bitlis, Muş-Diyarbakır ve Muş-Ağrı karayollarının ulaşıma açık olduğunu belirten Karayolları 113. Şube Şefliği yetkilileri, yağıştan ötürü sürücülerin dikkatli seyretmeleri konusunda uyarılarda bulundular.

 Muşun Sesi Gazetesi