Skip to main content

Zorabat köyü suya kavuşuyor

Muş Haber Fotoğrafı

Varto ilçesine 20 kilometre mesafede olan 30 haneli ve 500 nüfuslu Zorabat köylüleri büyük mücadele sonucunda suya kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Su sorununun çözülmesi için ilçe kaymakamı Mehmet Nuri Çetin de gerekli çalışmaların yapılması için önce bir ön inceleme yaptırarak köye içme suyunun sağlanması için sondaj çalışmalarının yapılmasına karar verildi.

Başlatılan sondajlama çalışmaları netice verdi. Bir Muş iline yetecek kadar kendiliğinden akan suya kavuşmanın sevincini köylülerle birlikte yaşadılar. Yapılan içme suyu sondajlama çalışmaları sonrasında suya kavuştuğu haberini alanlar Zorabat köyüne gelerek köylülerle birlikte su sevincini yaşadılar. Su sondajlama çalışmalarının yapıldığı Zorabat köyünde incelemelerde bulunan Varto Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Binbaşı Oğuzhan Erdoğmuş, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Murat Aydın, AK Parti İlçe Başkanı Figen Ergül ve kurum amirleri su sevincini yaşayan köylülerle bir araya gelip sevinçlerini kutladılar.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kaymakam Mehmet Nuri Çetin, ilçeye atandığı günden beri Zorabat köyü muhtarı ilçede suyu olmayan tek köy olarak gösterilmesinden rahatsız olduğunu söyledi. Diğer köylerden içme suyu kaynağını alamadığını ve bazı nedenlerden dolayı içme suyunun sağlanmasında sıkıntı yaşadıklarını ısrarla dile getirerek Zorabat köyüne içme suyunun sağlanmasını kendilerinden yardım talebinde bulunduğunu ifade eden kaymakam Çetin, Bizde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra sondajlama çalışmalarına karar verdik. Yaptığımız sondajlama çalışmaları sonucunda yaklaşık olarak 100 metre derinliğinde Muş iline yetecek kadar içme suyunu yeryüzüne çıkardık. Şimdide bu çıkan suyun haberini aldığımız gibi Zorabat köyümüze intikal ettik. Zorabat köylülerimizle bu suyun sevincini hep beraber yaşadık. Bizim farklı yedi köyümüzde su sıkıntılarının olduğunu tespit ettik. Sondajlama çalışmaları ile bu köylerimizde su ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız. Zorabat köyümüzde yaptığımız sondajlama çalışması olumlu cevap verdi. Biz bu suyumuza depo yapıp direk kendisi aktığı için her hangi bir işleme başvurmadan yapacağımız tahlillerle sağlığa zararlı olmadığını tespit ederek köye hem içme suyu olarak şebekeli bir sistemle dağıtacağız. Hem de fazlalığı olan suyumuzu sulama suyu olarak kullandıracağız. Köylülerimize sağladığımız bu suyu hizmetlerine sunduğumuzun mutluluğunu yaşıyoruz. Bu nedenle de sevinçlerini paylaşmak üzere köye geldik. Kendilerine hayırlı ve uğurlu olsun. Emeği geçen her kese teşekkür ederim dedi.

Zorabat köyü Muhtarı Cemil Özgül ise, köyümüzde içme suyumuz olmadığı için ilçe kaymakamımıza yaptığım müracaat neticesinde yapılan çalışmalar sonucunda sondajlama yapılmasına karar verdi. Yaptığımız çalışma ile köyümüzde Muş iline yetecek kadar içme suyunu çıkartmış bulunmaktayız. Başta emeği geçen ilçe kaymakamımız Mehmet Nuri Çetine ve sondajlama çalışmaları yapan mühendis ve çalışanlarına tüm emeği geçen her kese bize bu mutlu günü yaşattıkları için teşekkür ederim dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri