Varto ve Almanya Rüsselsheim şehrinin kardeş şehir olması için, Varto Kültür ve Dayanışma Derneğinde toplantı yapıldı. Toplantıya Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, SPD Parti Başkanı Olaf Kleinböhl, Rüsselsheim Belediye Başkanı Stefan Gieltowski’yi temsilen Murtaza Ak, Varto Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Engin Ekrem Arslan ve yönetim kurulu üyeleri toplantıya katıldı.

Varto ve Rüsselsheim şehrinin kardeş şehir olması için yapılan toplantıda bir konuşma yapan Rüsslsheim SPD İlçe Başkanı Olaf Kleinböhl, Varto ve Rüsslsheim ilçelerinin kardeş şehir olmasına sıcak bakaçaklarını ve bu anlamda parti olarak üzerlerine düşeni yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.


Bu düşüncesini partinin ilgili organlarında ele alaçaklarını, ileri ki süreçte Varto Derneği ile ilişkilenerek gereğini yerine getireceklerini söyledi. Rüssslsheim belediyesi meclis üyesi Murtaza Ak’da temsilcisi olduğu belediyenin, sol ve sosyalist bir kimliğe sahip olduğunu belirtti. Murteza Ak, Varto belediyesi ile Rüsslsheim belediyesinin kardeş belediye olması için her şeyi yapmaya hazır olduklarını ve bunu gerçekleştirmek için gerekenleri yapacağını söyledi.

Daha sonra toplantıda bir konuşma yapan Varto Belediye Başkanı Demir Çelik ise, kardeşliğe önem verdiklerini, kültürlerin tanışması ve birbirleri ile kaynaşması açısından böylesi ortaklaşmaların önemli olacağını, Türkiye demokrasisi ve Kürt sorunsallığı açışından da bu tür birlikteliklerin kendilerine çok ciddi katkıda bulunacağını ve dolayısıyla bu projeye taraf olacaklarını belirtti. Haber: Emrullah Özbey

 NULL