Varto ilçesine bağlı Çayönü, Taşdibek, Başkent, Karapınar ve Alabalık köylerinin içme suyu şebeke yapım çalışmaları tamamlandı. Bu güne kadar köy içindeki çeşmelerden içme ve kullanma suyu ihtiyacını gideren köylüler, artık sağlıklı şebeke suyuna kavuşmuş oldu. Varto ilçesine bağlı Çayönü köyündeki içme suyu açılış programına katılan Muş Valisi İbrahim Özçimen, “Hiçbir vatandaşımızı dünyanın herhangi bir yerindeki en medeni insandan daha geride görmüyoruz” şeklinde konuştu.

2006 yılı KÖYDES yatırım programı kapsamında, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından yürütülen çalışmalarla Varto ilçesine bağlı beş köy daha sağlıklı içme suyuna kavuştu.
Varto ilçesine bağlı Çayönü köyünde düzenlenen programa Muş Valisi İbrahim Özçimen, Garnizon Komutanı Albay Murat Bölük, Varto İlçe Kaymakamı Doktor Mehmet Tanışır, İl Genel Sekreteri Ahmet Güngör, Varto Belediye Başkanı Demir Çelik ve Vartolu İl Genel Meclisi üyesi Abdulbaki Alp’in yanı sıra köylüler katıldı.
Yapılan programda konuşan Vali İbrahim Özçimen, Çayönü köyüne sadece köylülerin sevincini paylaşmak için geldiklerini belirterek, “Hiçbir vatandaşımızı dünyanın herhangi bir yerindeki en medeni insandan daha geride görmüyoruz” ifadelerini kullandı.
Vali İbrahim Özçimen Çayönü köyünde yaptığı konuşmasında, “Biz insanımızı dünyanın herhangi bir yerindeki en medeni insanlardan daha geride görmüyoruz. Belki bazı hizmetlerin gelmesinde geç kalınmıştır ama bir İsviçre’deki, bir Fransa’daki bir bayanın evinde 24 saat sıcak suyu var. Bizim kadınlarımızın da evinde 24 saat sıcak suyu olmalı. Meşhur tabirle kadınlarımız ellerini sıcak sudan soğuk suya sokmamalılar. Kadınlarımız hırpalansın diye yaratılmamıştır. Biz onların kıymetini bilmek, onlara en iyi hizmeti götürmek zorundayız. Buraya sadece sevincinizi paylaşmak için geldik. Bu köydeki vatandaşlarımız yıllarca köylerindeki iki çeşmeden içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşıladılar. Ama artık bu sorunlar geride kaldı. Bu köyümüzün de şebeke suyu problemi giderilmiş oldu” sözlerine yer verdi.
Bugün dört köy için şebekeli içme suyu yapım ihalesi daha yapacaklarını ifade eden Varto Kaymakamı Doktor Mehmet Tanışır ise, Çayönü köyü içme suyu şebekesi yapımı konusunda teknik bilgiler vererek, buradaki çalışmanın toplam 40 bin YTL’ye mal olduğunu ifade etti. Kaymakam Tanışır açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Yarın (bugün) dört tane daha içme suyu yapımı ihalesi yapacağız. Şu ana kadar Çayönü, Taşdilek, Başkent, Karapınar, Alabalık köyleri içme suyu şebekesi yapımı tamamlandı. Yapımı tamamlanan ve şu anda açılışını gerçekleştirdiğimiz Çayönü köyü şebekeli içme suyunun tüm vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Burada yaptığımız içme suyu şebekemize dahil olarak 50 ton kapasiteli su deposu yapıldı. İsale ve şebeke için dört kilometrelik kazı çalışması gerçekleştirildi. Çayönü köyü şebekeli içme suyu çalışması toplam 40 bin YTL’ye mal oldu. Bugün burada vatandaşlarımıza temiz ve sağlıklı içme suyu sunmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
Suyun medeniyet ölçüsü olarak değerlendirildiğini kaydeden Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güngör ise duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Su hayat ve medeniyet demektir. Bizler de bugün medeniyetin bir parçası olan sağlıklı içme suyunu Çayönü köyüne getirmiş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından yürütülen çalışmalarla buraya su getirilmiş olmasında Varto Kaymakamlığı’nın büyük katkısı bulunuyor. Sayın Varto Kaymakamımız çalışmaları çok yakından takip ederek çalışmaları tamamladı” şeklinde konuştu.

Vali İbrahim Özçimen şebekeli içme suyunun açılışını köydeki bayanlarla gerçekleştirdi. Haber: Emrullah Özbey NULL