Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Varto
  • Varto`da mesleki teknik eğitimin sorunları görüşüldü

Varto`da mesleki teknik eğitimin sorunları görüşüldü

Muş Haber Fotoğrafı

Varto Endüstri Meslek Lisesi tarafından düzenlenen toplantıda teknik mesleki teknik eğitimin yaygınlaştırılması ve yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için toplantı düzenlendi.

Muş’un Varto ilçesinde Endüstri Meslek Lisesi’nde teknik eğitimin gelişmesi ve teknik eğitimle ilgili olan sorunların giderilmesi için yapılması gerekenler hakkında okul idaresi ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla okulun konferans salonunda bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Varto İlçe Milli Müdürlüğü şube müdürleri Remzi Tepe, Fevzi Aktaş, Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sait Yetkiner, okul öğretmenleri, Okul Aile Birliği Başkanı Figen Ergün, Varto Esnaf ve Sanatkarlar Odası Derneği Şube Başkanı Ural Tepeli, Varto Tümbelsen temsilcisi Memduh Işık katıldı.

Toplantıda konuşan Varto Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sait Yetkiner, “Mesleki teknik eğitim yapan okullarımız atölyede çalışanlarımız iş kazalarına uğramaktadır. Bu nedenle görevli eğitimciler tazminat ödemekle karşı karşıya kalmaktadırlar. Okulumuzda böyle bir risk vardır. Öğrencilerimiz onuncu sınıftan itibaren okula gelip mesai saatleri içerisinde 5 gün iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalandırılmalıdır. İlçemizde istihdam ve işsizlik sorunu göz önüne alınmaksızın okul projeleri ve programlar uygulanmaktadır. İlçemizde Endüstri meslek lisesi bünyesinde hitap edebilecek bölümler açılabilir. Ama bakıyoruz. Varto endüstri meslek lisesi var, yanına çok programlı bir lise yapılıyor. Hangi mesleki iş koluna ihtiyaç var ise, istihdam durumu ne ise ona göre çalışmamızı sürdürmeliyiz. Tespiti yapılarak yeni bölümlerin açılmasını sağlamak gerekir. İlköğretimde okuyan öğrencilerimizin yeteneklerinin tespiti yapılamamakta, mesleki yönlendirmede eksik kalmaktadır. İlköğretimde mesleğe yönelme dersinin konulmasını istiyoruz veya mesleki derslerde bu konunun sürekli işlenmelidir. Mesleki teknik eğitiminde finansman sıkıntısı bulunmaktadır. Atölyemizde öğrencilerimizi eğitim ve öğretiminde kullanacağımız malzemelerin temininde bile zorluk çekiyoruz. Merkezi yönetim bütçesinde mesleki ve teknik bütçesinden mesleki eğitimlerin bütçesi arttırılmalıdır. İlçemizdeki meslek odalarının gelirlerinde okulumuza gelir sağlanmalıdır. Özel idare meslek fonu açmalıdır. Araç ve gereç konusunda çok zayıfız. Okulumuzda özel sektör karşılıklı iş birliği yapmamaktadır. Biz özel sektöre gidip diyoruz ki okulumuz sürekli sizin emrinizde gelin kendi işinizi burada görün diyerek bir ilişki sağlamak istememize rağmen böyle bir ilişkiye girmek istemiyorlar. Mesleki teknik eğitim okulumuzdan mezun olanlara gerekli ekonomik destek sağlanmalıdır. Belirtilen eksikliklerin eylem planlarına dahil edilerek bu sıkıntılarımız giderilmesi gerekmektedir” dedi.

Okul Müdürü Yardımcısı Veysel Bingöl ise, mesleki teknik eğitimi ile ilgili bilgiler verirken, Varto ilçe Milli Eğitimi Müdürlüğü şube müdürü Remzi Tepe ve Fevzi Aktaş, toplantıda belirtilen eksikliklerin giderilmesinde ellerinden gelen yardımları esirgemeyeceklerini ve sıkıntıların giderilmesi yönünde çalışmalar yapacaklarını dile getirdiler.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri