Varto`da arıcılık yapanlar, doğa şartlarından dolayı bitki florası üzerindeki çiçek tozundan arılarının olumsuz etkilenerek öldüğü iddiası üzerine kaymakamlığa başvurarak, borçlarının ertelenmesini istedikleri bildirildi.

Arıcılar adına bir açıklama yapan emekli ziraat teknikeri Hüseyin Tekgül, arıcıların 2006 ve 2007 yıllarında ilçede yağan çamurlu yağmur dolayısıyla mağdur olduklarını belirtti. Tekgül, “Çamurlu yağmurdan dolayı arı kovanları doğa şartlarına yenik düşerek, bitki florası üzerinde bulunan çiçek tozundan etkilenip sönmüştür. Arıcılar olarak Ziraat Bankası’ndan aldığımız kredi faizlerinin silinmesi, ana paranın ertelenmesi ve yeniden kredi kullandırılması yönünde kaymakamlığa müracaat ettik” dedi.

 Varto ilçesinde yaklaşık 250 ailenin arıcılık yaparak geçimlerini sağladığını belirten Hüseyin Tekgül, bu durumu doğal afet olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Tekgül, “Çamurlu yağmurun yağması sonucu, arılarda mikrobik hastalığı meydana gelmiş ve arı ölümlerine sebebiyet vermiştir. Bu olaylardan İlçe Tarım Müdürlüğü’nün bilgisi vardır. Mağdur olan arkadaşlar toplanarak kaymakamlığa dilekçe ile başvurduk. Umarım yetkililer mağduriyetimizi göz önünde bulundururlar” diye konuştu.

 NULL