Skip to main content

Varto`da doğum hastası kurtarıldı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’un Varto ilçesine bağlı Ocaklı köyünün Karataş mezrasında yaşayan doğum hastası kadın, kardan dolayı yolu kapalı olan mezradan 112 Acil Servis ekipleri ve Varto Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucu alınarak hastaneye ulaştırılabildi.

Varto’nun Ocaklı köyüne bağlı Karataş Mezrası’nda yaşayan dört çocuk annesi Nezahat Karataş (27) aniden sancılanınca yardımına 112 Acil Servis ekipleri, İl Özel İdaresi Varto Şantiye Şefliği ekipleri yetişti. 3 aylık hamile olan eşini yolların kardan kapalı olması sebebiyle hastaneye ulaştıramayacağını anlayan doğum hastası kadının eşi Ercan Karataş, telefonla 112’yi arayarak yardım istedi. Olayın aciliyeti sağlık ekipleri tarafından öğrenilince Varto Kaymakamlığı’na sağlık ekipleri tarafından bilgi verildi. Daha sonra hastanın bulunduğu Karataş mezrasına ulaşmak için seferber edilen İl Özel İdaresi Varto Şantiyesi ekipleri ilçeye 25 kilometre uzaklıktaki Karataş mezrasının yolunu ulaşıma açmak için çalışma başlattılar. Greyderlerle ile birlikte mezraya giden sağlık ekipleri hastayı ambulansa alıp ilk müdahalesini yaptıktan sonra Varto Devlet Hastanesi’ne ulaştırdılar. Varto Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınan doğum hastası kadının düşük yaptığı ve sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız, “Sağlık Bakanlığımızın projesi kapsamında hamile kadınlarımızın tespitini daha önce yapmıştık. Hamile olan bayanlarımızın doğumlarına 10 gün kala kendilerini yaşadıkları köylerden sağlık grup başkanlığımızca aldırıp hastaneye getiriyoruz. Hastanede misafir ediyoruz. Gerekli tedavilerini yaptırıp doğumunu sağladıktan sonra hekimlerimizin kararlarıyla evlerine gönderiyoruz. Bundan dolayı özellikle tespit edilemeyen hamile bayanlarımızın kışın sıkıntı yaşamamaları için en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek kayıtlarını yaptırmalarını istiyoruz. Bu hastamız da doğum hastası ve ekiplerimiz mezra yolunu açarak hastayı kurtarmış ve şu anda hastamızın sağlık durumu çok iyi” şeklinde konuştu.

Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Aydın Toktamış ise, “Bize gece saat 24.00 sıralarında 6 aylık hamile hastanın ihbarı geldi. Greyder eşliğindeki ambulansımız söz konusu mezraya gitti. Hasta yakınları hastayı branda üzerine alarak karda kaydırarak getirdiklerini gördük. Daha sonra hastayı ambulansa alarak hastaneye ulaştırıp acilen müşahede altına aldık. Hastamızın üç aylık gebeliği olduğu ve düşük yaptığı anlaşıldı ve tüm müdahaleler yapıldı” diye konuştu.

Hastanın eşi Ercan Karataş ise, “Eşim dördüncü çocuğumuza hamile idi. Akşam eşimin ani olarak sancılandığını ve doğumla ilgili olarak probleminin olduğunu öğrenmem üzerine 112 acil servisi arayarak yardım istedik. Köy ve mezra yolumuz kardan kapalıdır. Tipinin etkisiyle de yolumuzun bazı kısımlarında yaklaşık 1.5 metre kalınlığında kar mevcuttur. Hastanın Kaygıntaş köyü üzerinden yola ulaştırılması mümkün olmayınca biz mezrada bulunan gençler yaklaşık 2 kilometre mesafede gece hastayı brandanın üzerine koyarak kardan kaydırarak Ocaklı köyü Bayramlı mezrasına getirdik. Sağ olsunlar 112 acil servis ekipleri hastamızı alıp hastaneye ulaştırdı. Eşim düşük yaptı. Ama kendisi kurtulduğu için mutluyum. Yolumuzun kapalı kalması bizleri mağdur etmektedir. Yolumuzun özellikle uzakta olan grup köy yollarının açılmasını istiyorum” dedi.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri