Varto İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçede yapılan eğitim ve sosyal etkinliklerle ilgili faaliyetlerin yer aldığı “2018-2019 yılı Faaliyet Bülteni” hazırlandı.
Eğitim-öğretim noktasında ilçede gerçekleştirilen faaliyetler ile öğretmenlerin ve öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı bülten ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Varto İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ertuğrul Avcı, “Varto Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hazırladığımız e bültenimizde ilçemizde yapılan eğitim ve sosyal etkinliklerle ilgili faaliyetlerin bu bölümünü paylaşmak istedik. Gelişen dünyada güm geçtikçe daha bir önemli konuma sahip olan ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak önemli güç faktörlerinin başında eğitim geliyor. Bu hedefler doğrultusunda yapılan yenilikler, birçok alanı olduğu gibi eğitim alanının da etkisi altına almıştır. İyi bir insan, iyi bir vatandaş; çevresine ve insanlığa hizmet edecek yeterlilikte bireyler yetişmek ancak eğitimle mümkündür. Varto Kaymakamlığı 63 köy, 73 okul, 571 öğretmen ve 6 bin 963 öğrenci ile yenilikleri yakından takip eden ve Varto´nun kalkınmasının sorumluluğu ve bilinci ile hareket eden bir kurumdur. Bu bağlamda kurumumuz evrensel ve yerel dinamikler kullanarak, eğitim öğretim faaliyetlerinin toplumun her kesimine ulaştırılmasını sağlayan, yarınlarımız için nitelikli ve kendini doğru ifade edebilen, akademik, milli ve manevi yönden gelişmiş nesiller yetiştirmeyi amaç edinen bir vizyona sahiptir. E- bülten eğitimde iyi örneklerin paylaşıldığı, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin çalışmalarına yer verilen ilçemizde eğitime dair haberlerin yer aldığı bir bülten olarak hazırladık. Ayrıca kurumlarımıza yapılan onarım ve tadilatlara da yer verildi. Yılda bir yayınlayacağımız bültenimizi tüm eğitim paydaşlarının istifadesine sunarak, çalışmalarda onların sesi olmaya gayret göstereceğiz. Bültenimiz incelediğinde öğretmelerimizin ve öğrencilerimizin ülkemizin aydınlık yarınları için birbirinden güzel çalışmalara imza attığına şahit olacaksınız. Bu vesileyle, bölgesel farklılıkları, eğitim koşullarını ve hizmet verilen kesimin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, Varto´ya yaptıkları çalışmalardan dolayı başta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” sözlerini kullandı.
“Kıymetli Olduğunun Farkındayız”
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Varto İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Süne ise, eğitimde yapılan atılımın bir parçası olmanın ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli günlerine tanıklık etmenin heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Eğitim camiasının ve camia çalışmalarının ülke için ne kadar kıymetli olduğunun farkında olduklarına dikkat çeken Süne, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınlamış olduğu 2023 Vizyon Belgesi ışığında yeni Türkiye´nin amaçlarına ulaşması için var gücümüz ile çalışmak zorundayız. Eğitimde yapılan bu atılımın bir parçası olmanın ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bu önemli günlerine tanıklık etmenin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Eğitim camiamızın ve camia çalışmalarının bu ülke için ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Öğrenci ve öğretmenlerimize olabildiğince kaliteli eğitim ve eğitim ortamları hazırlamak, eğitimi hayatın her alanına taşımak bizlerin görevidir. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk´un da söylediği gibi ‘Bize su verirseniz, biz yüzeriz.´ Yolumuzun uzun, yükümüzün ağır olduğunun farkındayız. Ama bu yol ve yükün bizi hedeflerimizden saptırmasına izin vermeyeceğiz. Hazırlamış olduğumuz bülten, bu yolda yapmış olduğumuz çalışmalardan kesitler sunmaktadır. Özellikle bu bültenin yapımında En büyük emek sahibi olan Şube Müdürümüz Evren Biter`e ve Şerafettin Yıldıza . Varto ilçemizde eğitime gönül verip katkı sunan herkese teşekkürü borç bilirim” ifadelerini kullandı. 

Fırat Demir – Haber49 Gazetesi