Muş’un Varto İlçe Devlet Hastanesi’nde Emin Müteahhitlik ve Temizlik Şirketi tarafından sözleşmeli çalıştırılan bir gurup temizlik işçisi, işten atıldıklarını iddia ederek hastahane önünde oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Eylemci arkadaşları adına basın açıklaması yapan Hülki Aykut, sorunlarını defalarca hastane yönetimine ve işverene götürmemize rağmen çözüm bulamadıklarını belirtti. Kendilerinin 8 saat yerine 12 saat çalıştırıldığını iddia eden Aykut “Çoluk çocuğumuzun nafakasını eve götürmek için her söylenene boyun eğdik. Aylık 419 YTL’ye çalışan insanlar olarak ne kadar suçlu olduğumuzu anlayabilir misiniz ? Tek suçumuz insanca bir çalışma ortamı bulmak, kalabilecek bir yer talebimiz ve çalışma şartlarımızın düzeltilmesidir. Bunu istediğimiz içinde toplu bir şekilde hiçbir sosyal hakkımız verilmeden, hiçbir yasal yön kullanılmadan, hiçbir gerekçe gösterilmeden keyfi işten atıldık” dedi.

Hastahede 15 yıldır hizmetli olarak çalışan Ali Bingöl ise, hem yaşlı, hem de özürlü olduğunu belirterek “Hiçbir hakkım verilmeden direk atılmama bir anlam veremiyorum.Bu nedenle Varto da bulunan tüm sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerini buraya devet ediyorum” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Aydın Toktamış, kurumda çalışan temizlik işçileri ile ilgili herhangi bir sorunları olmadığını belirtti. Dr. Toktamış “Yönetim olarak hastahanenin temizliğini sözleşme yaptığımız firmadan istiyoruz. Firma bizim şartlarımızı kabul etmezse yaptığımız sözleşmeyi fesh edebiliriz. Çünkü hastane için bizim öncelikle üstünde durduğumuz konu temizlik ve hijyen bir ortamın sağlanmasıdır. İşten çıkartıldıklarını söyleyen çalışanlar ilgili mahkemeye başvurabilirler” diye konuştu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Varto Temsilcisi Behçet Şancı ise, işten çıkarılan emekçi arkadaşlarının haksızlığa uğradıkları kanısında olduğu için eylemi desteklediklerini söyledi.

Emin Müteahhitlik ve Temizlik Şirketi Temsilcisi Medeni Seven ise, çalışanlarla ilgili bir sorunları bulunmadığını söyledi. Hastanenin temizlik işlerinde sorumlu tutulduğumuz için buna riayet etmemiz gerekmektedir. İşçinin keyfiyle ilgili olarak hareket edemeyeceğiz. Hastanenin ilaçlanması gerektiğini söylediğim işçilere ‘” Kişi çalışmıyor, bunları işten çıkartacağım’ dedim. Onlar da ‘Sen bir kişiyi çıkarırsan hepimiz çıkarız’ dediler. Sadece mesele budur. Ben iş yapmam lazım Hiç kimsenin ekmeğiyle uğraşmak istemiyorum. Ama bu saatten sonra bu şahıslarla çalışamam” diye konuştu. NULL