Varto İlçe Devlet Hastanesi’nde sadece erkek sağlık memurları tarafından günün belli saatinde enjeksiyon yapılması, 2 tuvalet kapalı tutulurken açık olan tek tuvaletten bayan ve erkeklerin birlikte yararlanması tepkilere sebep oldu.

İlçede yaşayan vatandaşlar, Devlet Hastanesi’nde ilginç uygulamalar karşısında yaptıkları bütün başvuruların sonuçsuz kaldığını iddia etti. Vatandaşlar, gün içerisinde sağlık ocağında enjeksiyon yaptıran bazı hastaların, tedavileri gereği geceleri de bunu devam ettirmeleri gerektiğini, ancak Devlet Hastanesi’nde gece saat 21.00’den sonra bunun yasaklandığını ileri sürdü. Hastanede, hemşireler yerine sadece erkek sağlık memurlarının belli saatlerde enjeksiyon yapmasını, yatarak tedavi gören hastaların bulunduğu bölümdeki 3 tuvaletten sadece birinin açık tutulmasını da eleştiren vatandaşlar ‘Hasta Hakları Evrensel Beyannamesi’nin çerçevelendirilip duvarlara asmanın bir anlam ifade etmediğini öne sürdü. Hastane yönetimin almış olduğu kararın sebebini bilmediklerini, kendilerine de anlatılmadığını belirten vatandaşlar, uygulamanın çeşitli sıkıntılara sebep olduğunu, kaldırılması gerektiğini anlattı.

Varto Devlet Hastanesi’nde bir hafta önce ameliyat olan ve yatarak tedavisi süren Raziye Demirhan isimli hasta, geldiği günden beri mevcut 3 tuvaletten 2’sinin kapalı olduğunu bayan ve erkeklerin açık olan tek tuvaleti kullandıklarını söyledi. Erkeklerle kadınların bazen sıraya girmek zorunda olduklarını, ‘Bay’ yazısı bulunan tuvaleti kullandıklarını anlatan Demirhan, böyle bir uygulamayı ilk defa burada gördüğünü hiç uygun olmadığını anlattı. İddialarla ilgili İHA muhabirinin aradığı Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Aydın Toktamış, izin almadan konuyla ilgili olarak bir açıklama yapamayacağını belirtti.

 NULL