Varto İlçe Belediye Başkanı Demir Çelik, son günlerde sayısında artış yaşanan dilencilerin karşısında çaresiz kaldıklarını belirterek, “Zabıta ekipleri, yakaladığı dilencileri şehir dışına çıkarıyor. Ancak görev yerine döndüğünde aynı kişi ile tekrar karşılaşıyor” dedi.

Varto Belediyesi, çevre il ve ilçelerden sabahın erken saatlerinden itibaren gelen dilencilerle başı dertte. Yanlarına küçük yaşlardaki çocukları da alan dilenciler, vatandaşların dini duygularıyla oynayarak para topluyorlar. Durmadan ilçede bulunan işyerlerini tek tek gezen dilenciler, esnafları da rahatsız ediyor.

Günde ortalama 10 kişinin işyerine gelerek kendisinde para istediğini belirten Kemal Işıkbaş isimli esnaf, dilenen kişilerin ilçe halkı olmadığını ve çevre il ve ilçelerden geldiklerini belirtti. Vatandaşların dini duygularıyla oynayarak para toplayan bu insanların sayısı hızla arttığını iddia eden Işıkbaş, “Bu tür insanlar yüzünden gerçek ihtiyaç sahibini de tespit edemiyoruz. Yetkililerin dilencilere bir çözüm bulması gerekir” dedi.

Belediye Başkanı Demir Çelik ise ilçede ihtiyaç sahibi insanların bulunduğu, ancak bunların dilenmediğini kaydetti. İlçede dilenenlerin çoğunun dışardan geldiklerini kaydeden Çelik, “Zabıta ekipleri yakaladığı şahısları şehir dışına çıkarmaktadır. Ama zabıtalarımız görevlerine döndüğünde aynı kişilerle tekrar karşılaşıyor. İlçeye girişleri de engelleyemeyiz. Bu durumda çaresiz kalmışız. Biz de bu konuda rahatsız oluyoruz” dedi.