Skip to main content

TOKİ Muş`ta karakol inşa edecek

Muş Haber Fotoğrafı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde karakol ve hizmet binaları inşa edecek olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Muş merkeze bağlı Üçevler ve Varto ilçe merkezinde birer tane karakol yapacak.

Doğu ve Güneydoğu ile sınır illerimizdeki karakol ve hizmet binalarının Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılmasına ilişkin protokol ile Jandarma için 118, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için de 44 tesis inşa edilecek.

Maliye Bakanlığı ve TOKİ’nin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Jandarma Genel Komutanlığı ile gerçekleştirdiği 2 ayrı protokol, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından da imzalanarak, TOKİ’ye gönderildi.

Protokoller ile listelerde belirtilen askeri tesisler, Milli Savunma Bakanlığı (Kara Kuvvetleri Komutanlığı için) ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gösterilecek bölgelerde yine bu kuruluşlarca verilecek mimari proje, mahal listesi ve ihtiyaç programı ile fen ve sanat kurallarına uygun olarak TOKİ tarafından yeniden yaptırılacak. Mevcutlar da genişletilecek, iyileştirilecek veya esaslı onarıma tabi tutulacak.

Bunun için Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığınca önerilen ve TOKİ’ce uygun bulunan Hazine adına kayıtlı taşınmazlar, ilgili idareler ya da TOKİ tarafından Maliye Bakanlığından talep edilecek ve bunların TOKİ’ye devri yapılacak.

Askeri tesislerin maliyet bedeli ile TOKİ’ye devredilecek taşınmaz bedelleri arasında TOKİ’nin alacak farkı oluşması ve bu farkın ilave taşınmaz devri ile karşılanamaması halinde, fark tutarı Maliye Bakanlığınca aktarılacak ilave ödeneğin TOKİ’ye aktarılması ile giderilecek.

Protokol kapsamındaki taşınmazların kıymet takdirleri, Sermaye Piyasası Kurulu Lisanslı Ekspertiz Kuruluşları veya idarelerce müşterek olarak belirlenecek. Devri sağlanacak taşınmazların değerlendirilmesi hususu da TOKİ’ye ait olacak. Tesislerin ifraz, parselasyon ve imar planı işlemleri de TOKİ tarafından üstlenilecek.

Yol ve Diğer Altyapıyı da TOKİ Yapacak

TOKİ, askeri tesislerin elektrik, su ve telefon ihtiyacıyla ilgili gerekli izinleri alacak, ihtiyaca ve onaylı projesine uygun hat ve bağlantıları inşa edecek.

Aynı şekilde askeri tesislerin kullanacağı ve bölgedeki araç geçişine uygun en yakın yola irtibatını sağlayacak yollar ile bölgedeki diğer askeri tesislere bağlantıyı sağlayacak devriye ve irtibat yolu da, MSB ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bildirilecek ihtiyaç programları ve kriterlere göre yaptırılarak, teslim edilecek.

İnşa sırasında çalıştırılacak teknik personel ve işçilerin güvenlik soruşturmaları da, TOKİ tarafından yaptırılacak ve ilgili birlik komutanlığına bildirilecek.

TOKİ’nin gerçekleştireceği uygulama proje ve yapım ihaleleri soncunda elde edilen bedele, zemin etüdü, sondaj, halihazır harita, altyapı, çevre düzenleme, vergi, resim harç ve diğer giderler dahil edilerek hesaplanacak bedel, “askeri tesislerin bedeli” olarak belirlenecek. Buna ilişkin hesap ve kayıtlar, TOKİ tarafından güncel olarak tutulacak ve iş durumu ile hesaplamalar hakkında 3’er aylık periyotlar halinde Milli Savunma ve Maliye Bakanlıklarına rapor verilecek. Mahsuplaşmada da Haziran 2009, milat olarak alınacak.

Tarafların Yükümlülükleri

Protokol çerçevesinde, Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı, TOKİ tarafından talep edilen ve Genelkurmay tarafından uygun görülecek taşınmazlar içerisinden, kıymet takdir bedeli üzerinden mutabakat sağlananların TOKİ’ye devri için gerekli muvafakatı, talep tarihinden itibaren 20 gün içinde Maliye Bakanlığına bildirecek.

Üzerine askeri tesislerin yaptırılacağı bölgelerin yer teslimi de, TOKİ’nin talebini takip eden 20 gün içinde tamamlanacak.

TOKİ tarafından inşa edilecek askeri tesislerin proje ve mahal listesine uygun yapılıp yapılmadığının ve işin seviyesinin tespiti ile raporlarının hazırlanması için söz konusu inşaatlar, oluşturulacak bir heyet tarafından belirli periyotlarda mahallinde incelenecek. Sonuçlar da, TOKİ’ye bildirilecek. İnşaatlar sırasında görevli TOKİ personelinin güvenliğini de, talep halinde Kuvvet Komutanlıkları sağlayacak.

Yeni karakollar, ne zaman teslim edilecek?

Karakol ve diğer hizmet binalarının proje ve yapım ihaleleri, MSB ve Jandarma Genel Komutanlığının inşa alanlarına ilişkin bilgi ve belgeleri TOKİ’ye teslim ettiği tarihten itibaren en geç 75 gün içinde gerçekleştirilecek.

Askeri tesisler, ihalenin onaylanması ve yer tesliminin ardından projenin büyüklüğüne göre en fazla 8 ile 24 ay içerisinde protokol hükümlerine, proje ve mahal listelerine uygun olarak, bütün bağlantıların (elektrik, su, telefon vb) alt yapısı ve çevre düzenlemesi tamamlanmış ve yol irtibatları sağlanmış şekilde inşa edilecek. Tesisler, eksiksiz ve kullanıma elverişli şekilde, geçici ve kesin kabulünü yapacak MSB ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumlularına devir-teslim tutanağı ile teslim edilecek.

Bu arada protokol konusu inşaatlar, “savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olduğu işler” kapsamında değerlendirilecek. İnşaatta kullanılacak her türlü malzeme de, TSE standartlarına uygun olacak.

Protokol faaliyetlerinin sağlıklı ve koordinasyon içerisinde yürütülebilmesi amacıyla Jandarma Genel Komutanlığı, MSB ve Maliye Bakanlığından birer, TOKİ’den de 2 temsilcinin katılımıyla Koordinasyon Heyeti oluşturulacak. Heyet, 3 ayda bir olağan, gerektiğinde ise olağanüstü toplanacak. Projenin gelişimi de, 3’er aylık zaman dilimleri halinde Kurula sunulacak.

KARAKOL VE HİZMET BİNALARI NERELERE YAPILACAK?

Protokol çerçevesinde Jandarma Genel Komutanlığı için inşa edilecek erbaş/er, koğuş, yemekhane ve revir binasi ile hizmet binaları ve tesislerinin bulundukları yerler şöyle:

Hakkari; merkez (Bağışlı, Geçitli), Yüksekova (Zerrin, Ş.İ Korucu, Kapı, Perihan, Çobanpınarı, Güvenli, Yeşiltaş, Uzunsırt, Kısıklı), Çukurca (Merkez, Hakantepe, Çayırlı, Işıklı), Şemdinli (Merkez, Gelişen, Durak, Beyyurdu, Güzelkonak, Ortaklar, Şapatan).

Şırnak; Merkez (Kızılsu), Silopi: (Kapılı, Silahkaya, Altunbey, Dolan, Ilıcalar, Aktepe, Aydoğdu, Eren, Ovaköy, Şehit Mesut), Gülyazı: (Yemişli, Ortasu, Betonpınar, Yekmal), Şenoba: (Sarıziyaret, Hilal (2), Delikavak), Uludere: (Uzungeçit), Beytüşşebap: (Mezra, Boğazören, Taş arası), Cizre: (Merkez, Züran), Güçlükonak: (Damlarca).

Ağrı; Doğubeyazıt (Tanıktepe (Sarısu), Gürbulak), Eleşkirt (Toprakkale), Tutak (Kılıçgediği), Taşlıçay (Merkez).

Batman; Merkez (Bıçakçı, Suçeken), Sason: (Yücebağ), Kozluk (Bekirhan), Beşiri: (Beşpınar).

Bingöl; Karlıova: (Kaynakpınar, Çatak, Bağlıisa, Yiğitler), Kiğı (Bilice, Açıkgüney), Genç (Merkez, Güzeldere, Yazkonağı, Yeniyazı), Yayladere (Dalbasan).

Elazığ; Palu (Arındık), Arıcak (Bukardi), Maden (Merkez).

Erzincan; İliç (Merkez)

Mardin; Savur (Şenocak, Sürgücü), Dargeçit (Bostanlı, Çelik), Midyat (Beyazsubaşı), Nusaybin (Üçköy).

Muş; Merkez (Üçevler), Varto (Merkez).

Siirt; Merkez (Uluçay, Eğlence), Baykan (Çukurca), Şirvan (Merkez), Kurtalan (Merkez), Pervari (Merkez), Baykan (Merkez).

Şanlıurfa; Merkez (Yardımcı), Siverek (Karakeçi), Halfeti (Merkez), Hilvan (Merkez).

Van; Başkale (Köprüağzı, Bebleşin, Aydemir), Erçiş (Altındere, Muradiye, Akbulak), Gürpınar (Merkez).

Tunceli; Hozat (Merkez, Çağlarca, Yüceldi), Pertek (Merkez (2), Akdemir), Çemişgezek (Akçapınar), Mazgirt (Merkez, Darıkent), Ovacık (Merkez, Aşağı Torunoba), Pülümür (Kocatepe), Nazimiye (Merkez).

Diyarbakır: Lice (Üçdamlar).

Erzurum; İspir (Çamlıkaya), Hınıs (Merkez), Şenkaya (Merkez).

Kars, Merkez (Başgedikler), Sarıkamış (Merkez).
 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri