Muş Valisi İbrahim Özçimen, il genelinde etkili olan yağışlar sebebiyle yaşanan sel afetinde yaylalarda çok sayıda hayvan telef olduğunu ve kendilerine gelen ihbarların doğruluğunu araştırmak için İl tarım Müdürlüğü ekiplerinin zarar tespit çalışmasına başladığını söyledi.

Muş Valisi İbrahim Özçimen, Muş Valisi İbrahim Özçimen, makamında yaptığı basın açıklamasında önceki gece etkili olan yağışların zarar yol açtığını söyledi. Varto ilçesinin Koğ Tepesi’nde kar yağışının olduğunu ve yaylalarda meydana gelen sel sebebiyle çok sayıda hayvanın telef olduğunu kaydetti. Vali Özçimen, “Önceki gece etkili olan yağışlar zarara yol açtı. Bize gelen ihbarlara göre Konukbekler Beldesi’nin Kel Tepe yaylasında 800, Sarıdal köyünde 200, Varto ilçesinin Sazlıca köyünde 100, Muş’un Çavuştepe mevkiinde yaylada bulunan 100 hayvanın telef olduğu ihbarı geldi. Bununla ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğü ekipleri zarar tespit çalışmasına başladılar. Ekiplerimiz oluşan zararın boyutunu kısa süre içerisinde tespit edeceklerdir” dedi.

Varto’nun Koğ Tepesi mevkiinde kar yağışı meydana geldiğini de sözlerine ekleyen Özçimen, “Temmuz ayının içerisinde kar yağışı olması oldukça şaşırtıcı. Dün gece etkili olan kar yağışı sebebiyle Varto’nun Beşikkaya köyündeki bir hasta İl Özel İdaresi ekipleri tarafından greyderle yol açılması sureti ile kurtarılarak Varto Devlet Hastanesi’ne ulaştırılmıştır. Beşikkaya köyü yaylasında astım krizine yakalanan Bozdağı Koç (40) isimli astım hastası kadın ekiplerimiz tarafından kurtarılmıştır” dedi.  Haber: Mikail Gökarslan
 NULL