Skip to main content

Okumak için dökülen gözyaşları

Muş Haber Fotoğrafı

Maddi imkansızlıklar sebebiyle okuldan mahrum kalan başka bir kız çocuğu da yine Kaymakam Yıldız tarafından okula kazandırıldı.

Muş’un Varto ilçesinin Yeni Mahallesi’nde aile tarafından okula gönderilmeyen kız çocuğu, Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız’a gönderdiği duygu yüklü mektubun ardından okula kavuşturuldu. Ailesi tarafından 8’inci sınıfı bitirdikten sonra okula gönderilmeyen Nazan Avcıl (14) isimli öğrencinin evine giderek ailesi görüştükten sonra yeniden eğitim ve öğretime kazandıran Kaymakam Mehmet Yıldız’ın makamında okutulmadığı için gözyaşı döken Minik Nazan, herkesi duygulandırdı.

Muş’un Varto ilçesinin Yeni Mahalle İlköğretim Okulu’nun mezun verdiği üç kız öğrenciden okula gidemeyen iki kız öğrenci de lise eğitimlerine başladı. 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında Yeni Mahalle İlköğretim Okulu’ndan mezun olan bir öğrenci Siirt Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümünde eğitimine devam ederken Bitlis Anadolu Lisesi’ni kazanmasına rağmen okula gönderilmeyen Nazan Avcıl ile ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için okula gönderilmeyen Rübaşa Güneş (14) Varto Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucu okula kazandırıldı.

“Kaymakama Mektup Yazıp Okumak İçin Yardım İstedi”

Okumayı çok isteyen ancak ailesi tarafından okula gönderilmediği için tüm duygu ve düşüncelerini yazdığı mektubu Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız’a göndererek yardım isteyen Nazan Avcıl’ın okuma isteği herkesi duygulandırdı. Mektubu okuduktan sonra hemen harekete geçerek Nazan Avcıl’ın evine giderek ailesi ile görüşen Kaymakam Mehmet Yıldız, aileyi ikna etmeye çalıştı. Kaymakamın tüm ısrarlarına rağmen kızlarını okula göndermek istemeyen aileyi yaptığı yanlıştan döndürmeye çalışan Kaymakam Yıldız, ertesi gün sabah saatlerinde makam aracını gönderip Nazan Avcıl’ı evinden alarak kaymakamlığa getirtti. Nazan Avcıl’ın eğitimine devam etmesi için yapılması gereken işlemlerin başlatılması için talimat veren Kaymakam Mehmet Yıldız’a okuma isteğini anlatırken gözyaşlarını tutamayan kız çocuğu, tek isteğinin okuyup öğretmen olmak olduğunu söyledi.

Eğitim Aşkı Hüngür Hüngür Ağlattı

8 erkek ve 1 kız çocukları bulunan Celalettin ve Şeker Avcıl çiftinin en küçük çocuğu olan Nazan Avcıl, okumak için her zaman içerisinde bir umut taşıdığını ve son olarak kaymakamlığa mektup yazmak zorunda kaldığını söyleyerek, “Ben hep okumak istedim ama benim bu isteğime ailem hep olumsuz yanıt verdi. Ben ilköğretimi başarı ile bitirdim. Sürekli Takdir alarak ilköğretimden mezun oldum. Bitlis Anadolu Lisesi’ni kazanmama rağmen ailem benim göndermedi. Ben liseye devam edemediğim için çok zor günler geçirdim. Her gün aileme yalvardım ama beni yine okula göndermediler. Ben de son çare olarak tüm duygu ve düşüncelerimi mektupla kaymakama gönderdim. Şu anda tek umudum kaymakam. Ben ne olursa olsun okumak istiyorum. Bizim bölgemizde kız çocuklarına değer verilmiyor. Kız çocukları küçük yaşlarda evlendiriliyor. Ben böyle bir yaşam istemiyorum. Ben okumak istiyorum. Benim ablalarım okumayıp küçük yaşta evlenmişler, bizim bu bölgedeki birçok kız aynı bu şekilde. Ama birilerinin çıkıp bunu değiştirmesi gerektiğine hep inandım. Bunun için de kaymakamlıktan yardım istedim” dedi.

Nazan Avcıl’ın okula kazandırılması için tüm girişimlerin başlatıldığını söyleyen Kaymakam Mehmet Yıldız, “Nazan kızımız bize okumak istediğini bildirdi. Biz de bu konuda girişimlere başladık. Nazan kızımız artık okula başlayacak ve çok istediği okulundan uzak kalmayacak. Kızımızın ailesi ile de görüştük ve bundan sonra da sürekli görüşmeye devam edeceğiz. Aile bu yanlış tutumunun eninde sonunda farkına varacaktır. Ama ne olursa olsun Nazan kızımız okula devam edecek ve eğitimini tamamlayacaktır. Nazan kızımızla birlikte aynı okuldan mezun olan başka bir kız öğrencimiz de ailesinin maddi durumu düşük olduğu için liseye gönderilmemiştir. Bu kızımızın da ailesi ile görüştük. Bu iki kızımız için özel bir araç kiralayıp okula geliş gidişlerini sağlayacağız. Çünkü kızlarımızın ders notları gerçekten çok iyi. Böylesine başarılı öğrencilerin eğitimden mahrum kalmalarına gönlümüz el vermez. Bu kızlarımız inanıyorum ki gelecekte meslek sahibi olup bugünkü mücadelelerinde ne kadar haklı olduklarını ispatlayacaklar” dedi.

“Maddi İmkansızlık Rübaşa’nın Eğitimine Engel Olmayacak”

Mehmet ve Saime Güneş çiftinin 3 erkek ve 5 kız çocuğundan dördüncüsü olan Rübaşa Güneş de, Varto Kaymakamı Mehmet yıldız tarafından okula kazandırıldı. Yeni Mahalle’ye giderek Rübaşa Güneş’in evini ziyaret ederek Baba Mehmet Güneş ile görüşen Kaymakam Mehmet Yıldız, aileye maddi destek sözü verdi. Rübaşa Güneş’in okulu için gerekli evraklarını alan Kaymakam Yıldız, çocukların eğitimden mahrum kalmaması için her türlü desteği sağladığını belirterek, gerekli çalışmaların yapılması için talimat verdi.

 Topkan Haber Ajansı

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri