Muş’un Varto İlçesi’nin Güzelkent Köyü’ndeki kahvehane, köylüler tarafından kütüphaneye dönüştürüldü. 76 haneli Güzelkent Köyü’nde yaşayan vatandaşlar, boş vakitlerini kütüphanede geçiriyor. Okuma yazma oranının yüzde 100 olduğu köyde, köy çobanlarının bile en az ortaokul ya da lise mezunu olduğu belirtildi. Öğrencilerin ders çalışmak ve ev hanımlarının da ev işlerini bitirdikten sonra kitap okumak için gittikleri kütüphanede günün her saatinde köylüleri bulmak mümkün.
 Köylerinde geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu söyleyen Suzan Ay ve Elvan Sarı isimli bayanlar, köylerindeki kahvehanenin kapatılıp kütüphane olduğunu belirterek, “Biz ev işlerimizi bitirdikten sonra kütüphaneye geliyoruz. Burada hem kitap okuyup hem de sohbet ediyoruz. Köyde kütüphane açılması oldukça güzel bir hizmet oldu” diye konuştular.
 Güzelkent köylülerinden Ahmet Teke ve Celal Yurdakul isimli vatandaşlar da köylerinde 400’ün üzerinde üniversite mezunu olduğunu ve köylerinin kültür seviyesinin yüksek olması sebebiyle bugüne kadar bir tek kavganın bile yaşanmadığını söyledi. Muş’ta ilk kez bir köyde kütüphane kurulduğunu kaydeden Celal Yurdakul ve Ahmet Teke, “Hafta sonlarında gönüllü öğretmenler tarafından öğrencilere kütüphanede ders veriliyor. Köylüler boş zamanlarını kütüphanede değerlendiriyor” şeklinde konuştu.
NULL