Muş’un Varto İlçesi’nde düzenlenen geleneksel Koğ Tepesi Şenlikleri’nin 4.’sü bugün düzenlenen çeşitli etkinliklerle başladı. Muş’un Varto İlçesi ile Bingöl ili sınırında bulunan Koğ Tepesi’nden çıplak gözle izlenen güneşin doğuşu için hazırlanan şenliklerin startı Varto Belediyesi önünden başlayarak belediye iş hanı önünde biten ‘Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ ile verildi. Düzenlenen yürüyüşe Varto Kaymakamı Dr. Mehmet Tanışır, Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Şenliklerin başlaması sebebiyle belediye iş hanı önünde düzenlenen törende meşalenin yakılmasının ardından Varto Belediye Başkanı Demir Çelik bir konuşma yaptı. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve güneşin doğuşunun izlendiği Koğ Tepesi Şenlikleri’nin 4.’sünün en güzel şekilde kutlanacağını söyleyen Demir Çelik, şenliklerin 17-23 Temmuz 2006 tarihleri arasında kutlanacağını söyledi. Çelik, belediye olarak maddi imkansızlıklar içerisinde olduklarını ve bu sebeple yaşanan sıkıntılara rağmen şenliklerin en güzel şekilde geçmesi için çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Biz belediye olarak sosyal ve kültürel etkinliklere oldukça önem vermekteyiz. Koğ Tepesi Şenlikleri de bu kapsamda bizler için büyük bir önem arz etmektedir. Yurtdışındaki Vartolular’ın büyük ilgi gösterdiği bu doğa imkanını en iyi şekilde tanıtma çabasındayız. Belediye olarak tüm imkanlarımızı kullanıyoruz” dedi. 

Bir hafta sürecek olan şenlikler kapsamında hazırlanan programlarla ilgili bilgiler de veren Demir Çelik, “17-18 ve 19 Temmuz 2006 tarihlerinde müzik eğlence programımız yok. Bu günlerde konferanslar, paneller, film gösterimi ve tiyatrolar olacak. Akın Birdal, Ayşe Düzkan, İrfan Amida, Oktay Konyar ve Yılmaz Odabaşı gibi önemli şahsiyetler Varto’da halkımızla bulaşacak. 20 Temmuz akşamı Servet Kocakaya, Nilüfer Akbal, Kenan Çelik, Koma Devran ve Hüseyin Aydın konserleri olacak. 21 Temmuz akşamı Koma Çarneva, İbrahim Rojhilat, Neşenur Aktaş, Fikret Güneş, Kısmet Yıldız ve Soner Soyer halkımıza konser verecek. 22 Temmuz akşamı Koğ Tepesi’nde olacağız ve 23 Temmuz sabahı güneşin doğuşunu izleyeceğiz. 22 Temmuz’u 23 Temmuz’a bağlayan ve etkinliklerin Koğ Tepesi’nde olacağı gecede Nilüfer Akbal, İbrahim Rojhilat, Arif Öztekin, Öznur Demirhan ve Soner Soyer konser verecekler” diye konuştu. 

Koğ Tepesi Şenlikleri kapsamında Sofular Sokağı’nda Figen Ekti’nin ‘Diyarbakır’ın Dört Bir Yüzü’, Mersin Mavi Sanat Atölyesi’nden Ahmet Karabulak’ın karma resim sergisi ve Varto Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan resimlerin sergilendiği üç ayrı resim sergisi açıldı. Üç gün süre ile açık kalacak olan sergiler halkın büyük ilgisini gördü. NULL