Varto Belediyesi tarafından düzenlenecek 4. Koğ Tepesi Festivali’nin hazırlıkları tamamlandı. Sağlıklı yaşam yürüyüşüyle başlayacak festival programında, paneller, söyleşiler, konserler, tiyatro ve sinema yer alıyor. 17 Temmuz tarihinde, sevgi, kardeşlik ve barış meşalesi’nin yakılması ile başlayacak festivalde, sağlıklı yaşam yürüyüşü, yarışmalar, sergiler, paneller, söyleşiler, tiyatro, sinema ve konserler yer alacak. Birçok sanatçı, yazar ve grubun katılımıyla düzenlenecek festival, 22 Temmuz’da Koğ Tepesi’nde güneşin doğuşunun izlenmesi ile son bulacak.

Festival programına ilişkin bilgi veren Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, festivalinin amacının, ilçenin kültür düzeyini yükseltmek, ilçe sakinlerini kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşturarak toplumsal değişim ve dönüşümü sağlamak olduğunu belirterek, “Biz ve bizim gibi dar gelirlere sahip ya da yüzde doksan oranında İller Bankası gelirlerine mahkum olan belediyelerin festival düzenlemesi çok kolay olmamakta. 

Ancak çağdaş, uygar medeniyetler seviyesinde, toplumsal değişim ve dönüşümü yakalayacaksak ona uygun bir toplumsal ahengi uyumu gerçekleştirebileceksek, yaşadığımız ilçenin, ilçede yaşayan vatandaşlarımızın yeteri düzeyde bir siyasi bilince ya da öngörüldüğü şekilde bir kültürel düzeye erişmesi gerekiyor. 

Biz bunu iletişim araçlarımızla, çeşitli sosyal aktivitelerimizle, kültürel ve siyasal faaliyetlerimizle sağlayabileceğiz. Dar gelirli belediye olmamıza karşın festivali önemsiyoruz. Önemsediğimiz bu festivalin tek başına müzikten ibaret olmaması gerektiğini, hayatın her alanında; edebiyat, sanat, spor, kültür, zihin ve siyasal alanlarda tüm toplumu kucaklayacağına inandığımız için bir bütün olarak bu festivali gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

‘Festival barışa ve kardeşliğe hizmet etsin’

Festivalin barışa, kardeşliğe ve demokratik cumhuriyetin inşasına hizmet etmesini istediklerini söyleyen Çelik, “Dikkat edildiği şekliyle festivalin üç günü müziksiz olacak, sinema, tiyatro, panel, söyleşiler yönünde bir çalışma, sonraki üç günün geceleri müzikle devam edecek. 

Bu anlamda bu festivalin bir şekliyle sürece denk düşen, sürecin dili olan barışa, kardeşliğe hizmet etmesini istiyoruz. Bundan dolayı temel sloganımız renklerin ve seslerin barışa akacağı yönündeki söylemimizle bütün toplumla paylaşmak istiyoruz. Paylaşacağımız bu festivalimizin de kardeşleşmeye, barışa, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine dayalı bir demokratik cumhuriyetin inşasına hizmet etmesini diliyorum” dedi. NULL