Skip to main content

Kırsal kalkınma yatırımları.

Muş Haber Fotoğrafı


Muş’un Varto İlçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda İlçe Tarım Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” ile ilgili ekonomik yatırımlar hakkında bir seminer düzenlendi.


Varto Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan seminere, Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, Muş Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özaslan, Muş Tarım İl Müdürlüğü Proje Kontrol Şube Müdürü Fethi Akman, Tarım İl Müdürlüğü ziraat mühendisi Melik Taş, İlçe Tarım müdürü Kadir Ateş, Köy ve mahalle muhtarları ile siyasi parti ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.


Seminerde konuşan Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, “Açlık ve sefalet çektiğimiz bu günde, Vartolular’ın bu tür projelere muhtaç, bu tür projelerin köylere ve köye hizmet götürme birliği ile özel idarelerle ilgili projeler olduğundan, belediyeler hakkında ilgili projelere az yer verilmiş. Köy ve mahalle muhtarlarımızın bu projeleri takip edip değerlendirmeleri gerekir” dedi.


Tarım İl Müdürü, Abdurrahim Özaslan, bitkilerinin desteklenmesi, Mera’nın erken kullanılıp tahrip edilememesi, gıda kontrol ve denetim hizmetlerinin yapılması, çiftçi kayıt sisteminin nasıl geliştirileceği, sertifikalı tohum kullanımı ve Muş ilinde kurulan toprak tahlil laboratuarının kurulması ile ilgili çalışmalar ve çiftçinin toprağını nasıl tahlil edeceğini hakkında, seminere katılanlara bilgi verdi. Özaslan, özellikle hayvanlarını kayıt altına almayan vatandaşların kendi hayvanlarını kayıt altına alması gerektiğini belirterek, “Cezai işleme ve hayvan nakillerinde gerekli titizliği göstermeniz açısından küpe yapmanız gerekmektedir. Küpe yapılmadığı takdirde hayvanlarınızı hiçbir yere götüremeyeceksiniz. Ancak o hayvanlarınızı evde kavurma yapıp yiyebilirsiniz” diye konuştu.


Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Fethi Akman, kırsal kalkınma, yatırımlarının desteklenmesi programı hakkında bilgileri sinevizyon gösterimi ile anlattı. Toplantıya katılanlara bilgi veren Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Fethi Akman, “Kalkınma plan programları ile 2006–2010 ulusal tarım strajesi çerçevesinde tarım üreticilerine, kırsal alanlarda bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı projeler için, belirlenen iller dahilinde kırsal alanda ekonomik sosyal gelişmeyi sağlamak için gerçek ve tüzel kişilerin tarım ürünlerinin işlenmesi, değerlendirilmesi ve pazarlanmasına yönelik ekonomik faaliyet yatırımları ile kuruluşların mevcut altyapı tesislerin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla, hibe desteğinin verilmesini amaçlayan kırsal kalkınma programıdır” dedi.


Akman, sorunlu tarım arazilerinin tespiti ve yapılacak işlemlerinin değerlendirilmesi hakkında İl Tarım Müdürlüğünde görevli bulunan Ziraat Mühendisi Melik Taş’ın Varto ilçe Tarım Müdürlüğünde 20 gün süreyle görevli olacağını, bu arazilerin tespiti hakkında kendilerine müracaat etmelerini söyledi. Seminer, karşılıklı soru ve cevaplarla son buldu. Haber: Emrullah Özbey

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri