Şeker ve tansiyon rahatsızlığı da bulunan Kaya’nın yardım talebi üzerine harekete geçen karla mücadele ekiplerinin yoğun çalışması ile 26 saat sonra sağlık ekipleri mezraya ulaştı. Ekiplerin ilk müdahaleyi evinde yaptığı Ayşe Kaya, ambulansla hastaneye getirildi.

Arık Mezrası’nda hamile olan tansiyon ve şeker hastası Ayşe Kaya, doğumunda gecikme oldu. Tipi ve kar yağışı nedeniyle uzun süredir köy yolunun kapalı olması üzerine Kaya’nın yakınları ilçe kriz merkezini telefonla arayarak yardım istedi. Özel İdare’ye bağlı karla mücadele ekipleri, 20 kilometre uzaklıktaki Arık Mezrası’nın yolunu greyder ve dozerlerle açtı. Yaklaşık 26 saat sonra mezraya giren sağlık ekibi, Ayşe Kaya’ya ilk müdahaleyi evinde yaptı. Tam teşekküllü bir hastanede doğum yapması gerektiğine karar verilen Kaya ambulansa alarak Varto’ya götürdü. Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Ayşe Kaya ve karnındaki bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

“HASTANEYE GELDİĞİMİZ İÇİN İÇİMİZ RAHAT”

Hamile kadının eşi Güven Kaya, 18 Mart günü öğle saatlerinde Kaymakam Ahmet Günaydın’ı arayarak yardım istediklerini belirtti. İki gün eşinin ecel terleri döktüğünü vurgulayan Güven Kaya, “Allah herkesten razı olsun. Hanımım şeker ve tansiyon hastası. Ayrıca doğumu da üç gün geçmiş durumda. Hastaneye geldiğimiz için içimiz rahat artık” dedi. 

 Doğan Haber Ajansı