Skip to main content

Kan davası iftar yemeğinde son budu..

Muş Haber Fotoğrafı

Varto ilçesinde 3 aile arasında devam eden kan davası, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Merkezi’nin çabaları sonucu belediye çay bahçesinde verilen iftar yemeğinde mutlu bir şekilde son buldu.

İlçede yaklaşık 1 yıldır devam eden ve 2 kişinin hayıtını kaybettiği kan davasında barış sağlanması için düzenlenen barış yemeğine, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman, Eski DEP Milletvekili Selim Sadak, Varto Belediye Başkanı Demir Çelik, Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras, Malazgirt Belediye Başkanı M. Tahir Kahramaner, DTP il ve ilçe yöneticileri, çevre il ve ilçelerdeki DTP’li yöneticiler, sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 2 bin kişi ile aralarında kan davası bulunan Aydemir, Sarıkaş ve Özmen aileleri mensupları katıldı. Yemek öncesi bir konuşma yapan imam Faysal Taş, kan davasının İslam dininde yeri yeri olmadığı ve Kur’an-ı Kerim’de çok kötü bir şey olduğunun belirtildiğini söyledi. DTP Varto İlçe Başkanı Mehdin Akbal, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman da, yaptıkları konuşmalarda kan davasının kötülüğünü anlattı, barışın önemini dile getirdi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ise, “Kutsal bir günde kutsal bir davayı gerçekleştirmek için bir aradayız. Gerçekten bizim için çok büyük bir mutluluk. Barış özlemi, özgürlük özlemi, yarınlarımızı özgürce kurabileceğimiz bir arayışın içerisinde olan insanlarız. Bu arayışın içinde olan mantığa sahibiz. Peki mantığımız buysa, düşüncelerimiz buysa, hedefimiz buysa biz bugün ülkemizde, bölgemizde kardeşlerimizin barış içerisinde yaşaması için çaba göstermekle görevliyiz, sorumluyuz. Tabii ki yaşadığımız bir çok olay vardır. Sadece Varto’da bu durum yaşanmadı. Bir çok yerde buna benzer kan davaları, ilkel anlayışlarla karşı karşıya kaldık. Ama çok şükür diyoruz. İnsanlarımız barışın ne olduğunu bugün çok daha iyi kavrıyor. Bugün barışın ne kadar kutsal olduğunu bilincine vardık. Biz sadece iki aile arasındaki barıştan bahsetmek istemiyoruz. Dünya barışını, ülke barışını kastetmek istiyoruz. Ama tabi ki biz kendi içimizde barışı sağlamasak dünya barışına katkı sunamayız, insanlığa katkı sunamayız. Ama maalesef bu ilkel anlayışımızı hala sürdürmek isteyen kafaların, anlayışların olduğunu görüyoruz. Ben de bu bölgenin evladıyım. Benim ailem de 30 yıl kan davası yaşadı, 30’a yakın canımızı, yakınımızı kaybettik. Ama 30 yıldan sonra bir araya geldiğimizde biz de, bizim karşı tarafımız da ‘Ah keşke 10 yıl önce bir araya gelseydik, ah keşke bunları yaşamasaydık’ dedik. Şimdi ise kardeşçe ve barış içerisinde bir arada yaşıyoruz. Ben bu barışın da böyle bir barış olacağına inanıyorum ve bunu sizden rica ediyorum. Kenetlenelim, birbirimizi sevelim, birbirimizi sayalım. Cesaret ve kahramanlık, insanları öldürmekten geçmez. Cesaret ve kahramanlık, zulme karşı duruştur. Bizim istediğimiz hep birlikte zulme karşı duralım ama barışı sağlayalım. Biz bu ülkede bir tek insanın bile burnunun kanamasını istemiyoruz. Bunu yürekten söylüyorum. Biz insanların kardeşleşmesinin mücadelesini veriyoruz. Bu kanın durması için biz hazırız. Barışı sağlamak için burada bulunan herkese, özellikle de bu 3 aileye teşekkür ederim.

Çünkü onlar istemeselerdi bu barış olmazdı. Çünkü barış zorla olacak bir şey değil” diye konuştu.

Ahmet Türk’ün konuşmasının ardından kan davalı 3 ailenin fertleri el sıkışarak dostlu mesajı verdi. Akşam ezanının okunmasıyla iftarlar hep beraber açılarak dualar edildi. NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri