Skip to main content

Hastane binası okula dönüştürülecek

Muş Haber Fotoğrafı

Sağlık Bakanlığından Varto Milli Eğitim Müdürlüğüne devri sağlanan eski hastane binasının okula dönüştürüleceğini dile getiren Milli Eğitim Müdürü N. Sait Yetkiner, Eski devlet hastanemiz boş kaldıktan sonra yaptığımız yazışmalar sonucunda Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği 20 yıllığına bize devredildi. Devredilen bu binanın depreme dayanıklı olup olmadığı yönünde ekspertiz raporu almamız gerekmektedir. Buranın depreme dayanıklı olduğu yönünde alınan karardan sonra Nisan veya Mayıs ayında bu binayı okula dönüştüreceğiz dedi.

Binanın yanında bulunan yıkık lojmanı da izin alarak ortadan kaldıracaklarını belirten Yetkiner, Buranın çevre düzenlemesini yaptıracağız. Varto ilçesinde özellikle orta eğitim kurumlarının temel eğitim planlamasını yapacağız. Eğitim bölgelerini güncel hale getireceğiz. Milli eğitim bölgesini oluşturacağız. Atatürk Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Hürriyet Ortaokulu bölgesini, bunları bölgelere ayıracağız. Her bölge her okul kendi bölgesinde öğrenci alacak. Güncellerken de, öğrenci potansiyel yoğunluğunu göz önüne alacağız. Eşit öğrenci dağılımına gideceğiz. Temel ilköğretim okuluna devam eden öğrencilerimizde okula yakınlığını göz önüne alacağız. Hürriyet İlkokulu şu anda Atatürk Ortaokulu yanındadır. Şehpir ve Sıltaşı konutlarından küçük çocuklarımız gelmektedir. Bayağı uzaktır. Biz okulu onlara daha yakın hale getireceğiz. Bu işlemleri yaparken okul aile birlikleri ile görüşeceğiz. Halkın, esnaf görüşünü alacağız. Görüşleri aldıktan sonra okullarımızın planlamasını yapacağız ifadelerini kullandı.

Yetkiner, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Varto YİBO bahçesinde olan Selçuklu İmam Hatip Ortaokulunu da yatılı okulun alanından çıkaracağız. Müstakil bir ortaokul tahsis edeceğiz. Planlama yapıldıktan sonra yer belirleyeceğiz. Hastanenin devrini aldık, aboneliklerin hepsini yaptık. Bakımlarını yaptık. Kazan dairesinin ve peteklerin bakımlarını yaptırdık. İş-Kurdan oraya bir eleman verdik. Oranın güvenliğini İş-Kur elemanı yapacak. Eğer deprem raporu sağlam çıkarsa tadilat yapmaya başlayacağız. Rapor sağlam çıkmazsa ilçe kaymakamımızla görüşeceğiz, onun yardımıyla ilçemize yeni bir okul kazandırmak için çalışacağız. İlçe kaymakamımız Vartonun huzuru ve sükuneti konularında ne kadar duyarlı ise, eğitim konusunda da o kadarda duyarlıdır. Varto halkı adana, milli eğitimde çalışanlar adına kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Bize hastane binasını tahsis etme konusunda yardımcı olduğu için ayrıca kendisine minnettarım. İlçemizde 4 bölgede taşıma merkezleri kurmayı planlamışız. Bunlardan bir tanesi Karaköy, biri Hamurpet bölgesi, biri Karameşe bölgesi, biri de İlbey veya Kaynarca bölgesi. Çaylarda ise taşıma bölgemiz var. Bu dört taşıma bölgemizi aktif hale getirirsek, eğitim ve öğretimle ilgili sorunlarımızın yarısını çözmüş olacağız. Birleştirilmiş sınıf olayını ortadan kaldıracağız. Her sınıf bağımsız olacak. Öğretmen ve yakacak tasarrufuna gideceğiz. 20 yere vereceğimiz kömürü bir taşıma merkezine vereceğiz. Taşıma ile ilgili araç konusunda sıkıntı yaşamaktayız. Dönüşümlü taşıma yapıyoruz.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri