Skip to main content

Halay çekerek sevinçlerini kutladılar

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’un Varto ilçesinin Leylek köyünde yaşayan kadınlar ve genç kızlar içme suyu açılışı için köylerine gelen protokol üyelerini davul-zurna eşliğinde hayal çekerek, coşku ile karşıladılar.

Varto’da yıllardan beri içme suyu sıkıntısı yaşayan Leylek köyünün şebekeli içme suyu düzenlenen törenle hizmete açıldı. Düzenlenen törene Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Ak Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız, İl Genel Meclisi üyeleri ile vatandaşlar katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan içme suyu açılış töreninde konuşan Vali Erdoğan Bektaş; Muş’ta göreve başladığı günden bu yana Leylek köyünün içme suyu sorununun sık sık gündeme geldiğini ifade etti. Bektaş, yapılmaz denileni yaptıklarını belirterek; “Sizin mutluluğunuzu, sizin sevincinizi paylaşmak için buradayız ve biz de mutluyuz. Doğrusu Leylek köyü içme suyu benim Muş’ta göreve başladığım günden bu yana çok sıkça duyduğum kelimelerden ibaretti. Özellikle İl Genel Meclisi üyelerimiz, köy muhtarımız ve ilçe kaymakamımız bu köyün içme suyunu çok sıkıntılı olduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini sürekli bize söylüyorlardı. Fakat ilk planladığımız içme suları içerisinde Leylek köyünün içme suyu işi yoktu. Oturup rakamlara bakıyorduk, 388 bin YTL keşif bedeli vardı ve ona da kolay kolay cesaret edemiyorduk. Sonra da bir miktar imkan bulduk, hükümetimizin, devletimizin köylerin içme suyu ve yolları için ayırdığı Köy-Des projesinde bir miktar kaynak bulduk. Muhtarla bazı pazarlıklar yaptık sonunda işi yapmaya karar verdik. Doğrusu bu işin bu aşamaya gelmesinde herkes elinden geleni yaptı ve neticede sezon sonunda olmaz denilen işi başardık. Susuzluk, suyun azlığı hele bu şartlarda sizler bizlerden iyi bilirsiniz. İnşallah bundan sonra diğer ihtiyaçlarımızı bu çerçevede bu mantıkla gidereceğiz. Gerçekten sizleri özellikle köylerde oturan hanımları, kızları, çocukları mutlu görmek, yüzlerinin güldüğünü görmek bizi çok mutlu ediyor. Elimizde ne varsa sizlere feda olsun. Bundan sonra her türlü ihtiyaçlarınızda elimizden gelen bütün imkânlarımızla koşacağımızı biliyorsunuz. Bu içme suyunda katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Ak Parti’nin şehirli ile köylü arasında hiçbir ayrım yapmadığını belirten, Ak Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız ise; “Böyle karlar altında soğuk bir kış gününde mutlu ve güzel bir günü yaşıyoruz. Ak Parti iktidara gelmeden önce seçim çalışmaları için köyleri dolaşıyorduk o zamanlar en büyük sorun yol ve su konusuydu. Yani neredeyse gidilecek yol yoktu. İçme suyu eğer köyün meydanında bir çeşme akıyorsa su var deniyordu. Ama durum bu değil, Avrupa’da şehir ile köy arasında bir fark yok, şehirde ne varsa köyde de aynısı var. Ak Parti de şehirli kardeşlerimiz neye layıksa köylü kardeşlerimiz de ona layıktır dedi ve Köy-Des projesini başlattı. 2 yıl üst üste çalışmalar yapılarak büyük mesafeler kaydedildi. Üçüncü sene de bir takım sıkıntılar ve krizlere rağmen paralar aktarılarak çalışmalar bitirilme noktasına geldi. Yol ve su medeniyettir, su temizliktir, su aynı zamanda sıhhattir. Suyu temiz olmayan yerlerde tifo vakaları, değişik salgın hastalıklar görünüyor, maalesef birçok ölümlere de rastlıyoruz. Biz yol ve suyu yeterli görmüyoruz, imkanlar dahilinde Ak Parti banka patronlarına, holding patronlarına değil parayı size aktarıyor. İnanın ki Türkiye’de bu Bel-Des projesi, Köy-Des projesine iki yılda yatırılan paranın iki mislini sadece bir bankaya aktarıyorlardı, memleketi talan ediyorlardı. Şimdi Ak Parti var, sizin partinizdir, sizin sahibinizdir, sizinle birlikte sizlere hizmet ediyor” dedi.

Köy-Des projesi kapsamında Varto’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız da; “Hükümetimizin 2005 yılından itibaren uygulamaya koyduğu, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖY-DES) ve bu projenin amacı, susuz veya suyu yetersiz, köy ve mezralarının, sağlıklı ve yeterli içme suyuna kavuşturulması ile köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesidir. 2008 yılı Köy-Des Projesi ve İl Özel İdaresi’nden aktarılan kaynaklar kullanılarak, Varto ilçemize bağlı 10 Köyümüz şebekeli içme suyuna kavuşmuştur. 10 köyümüzün içme suları için yaklaşık 100 bin metre kazı yapılmış, 100 bin metre muhtelif ebatlarda temiz su borusu döşenmiş, 7 adet içme suyu deposu yapılmıştır. Bu köylerimizden bazıları, Oğlakçı, Çobandağı, Hüseyinoğlu, Küçüktepe, Akçatepe, Esenler’dir. 25 köyümüze toplam 75 kilometre asfalt çalışması yapılmıştır. 39 köyümüze ve mezralarına toplam 109 kilometre stabilize yol yapımı çalışması yapılmıştır. Köy yollarımıza toplam 2 bin 403 metre muhtelif ebatlarda büz, menfez döşenmiştir. 43 köyümüzün cami, taziye evleri, mezarlık ihata duvarları için bakım, onarım yardımı yapılmıştır. Çocuklarımızın daha iyi ortamda eğitim öğretim görmeleri için 54 köy okulumuzun bakım onarımı yapılmıştır. 2 adet köy sağlık ocağımızın bakım onarımı yapılmıştır. Açılış töreninde bulunduğumuz Leylek köyümüzün, içme suyundan bin kişi yararlanacak. Projenin isale ve şebeke hattı yaklaşık 20 kilometredir. Projenin yaklaşık maliyeti 388 bin YTL’dir. Projenin ihale bedeli 158 bin YTL’dir. İhale kırım oranı yaklaşık yüzde 59’dur. Yol ve su Sayın Başbakanımızın da ifadesiyle özgürlüktür, medeniyettir. Yolu olmayan, suya ulaşamayan, yeşillikten yoksun bir yerde medeniyetten, gelişmeden söz edilemez. Leylek köyümüz özellikle soğuk kış günlerinde su sıkıntısı çekiyordu. Bu soğuk havalarda yaşanan susuzluk, çektiğiniz sıkıntıları daha da artırıyordu. Bu sıkıntınızı çözmek için bütün imkanlarımızı seferber ederek, devlet millet işbirliğiyle, bir ay gibi kısa bir sürede, gece gündüz çalışarak, bu iş gerçekleştirilmiştir. Bu içme suyu Koğ Tepesi’nin eteklerinden alınarak getirilmiştir. Araçların yürümesinin mümkün olmadığı, insanın zor yürüdüğü, içme suyu borularının, kumun, çimentonun elden ele, omuzlarda taşındığını bizzat yerinde görerek şahit oldum. Bu fedakarlıkları göstererek, bu işin gerçekleştirilmesini sağlayan bütün Leylek köylülerimize teşekkür ediyorum. Eylül ayında Koğ Tepesi’ndeki karların altında başladığımız bu çalışmanın, açılışının yapılması da yine kar yağışı altında yapılması mukaddermiş. Leylek köyümüzün içme suyuna kavuşmasında, emeği geçen başta Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş’a, Sayın milletvekillerimize, projeye uygun bir şekilde işi gerçekleştiren yüklenici firmaya çok teşekkür ederim” dedi.

Köylü kadınlardan Hülya Çelik, şebekeli içme suyunun getirilmesine çok sevindiklerini, daha önceden suyu bidonlarla sırtlarında taşımak zorunda kaldıklarını söyledi. Çelik; “Önceden sularımız akmıyordu, sürekli suyu bidonlarla sırtımızda taşıyorduk. Kış mevsiminde de su taşıyorduk ama şimdi suyumuz artık çok temiz ve sırtımızda taşımıyoruz. Çeşmeleri önceden evlerimize bağlamıştık ama su akmıyordu, şimdi şarıl şarıl su akıyor, su için herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şebekeli içme suyunun açılışı Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Ak Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız ve Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız tarafından gerçekleştirildi.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri