Varto Belediyesi’nin bu yıl temmuzda düzenleyeceği 4. Koğ Tepesi Festivali için hazırlık toplantısı yapıldı. Varto Belediyesi’nin her yıl 15 – 21 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği Koğ Tepesi Festivali’nin hazırlıkları başladı. 2006 Koğ Tepesi Festivali gündemi ile, belediye meclis salonunda düzenlenen toplantıya, Belediye Başkanı Demir Çelik, Milli Eğitim Müdürü, İlçe Müftüsü, DTP, İHD, ANAP, CHP, Eğitim-Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) yöneticileri, esnaf ve halk katıldı.


Açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Demir Çelik, toplumun ve ülkenin her şeyden önce aşırı bir sivilleşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Çelik, “halkımız silahların ve şiddetin gölgesinden kurtulmuş, kendi özgür iradesi ve talepleriyle, kendi yerelini yönetebilir hale getirebilmelidir” dedi.


 


‘Kültürel etkileşimin motorize gücü olmak zorundayız’

4. Koğ Tepesi Festivali hazırlık toplantısında açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Demir Çelik, sanatın, kültürün, edebiyatın, bir bütün olarak yaşamın tüm alanlarının harekete geçmesinin çok önem arz ettiğini belirterek, “Bizim de süreç olarak içinde bulunduğumuz, küreselleşme sürecine denk düşecek, küreselleşmenin ortaya çıkaracağı ideolojik, sosyal ve siyasal noktadaki tahribatı giderecek ve aynı zamanda küreselleşmenin ekonomik noktadaki katkılarını da yerelle, evrenselin buluşmasına hizmet edecek bir tarzı, bir iktidarlaşmayı kendi yerelimize çekmek durumundayız. Bu yönüyle halkın geri kalan siyasal bilincine, kültürüne müdahale edip, onları ileri düzeye taşıyabilme her şeyden önce, aydın ve demokrasiye inananların görevidir. Bu yönüyle biz belediye olarak bu ilçede yaşayan vatandaşların nasıl ki kanalizasyonu, suyu, yolu, caddesini gidermek durumdaysak, onların kültürel etkileşiminde motorize gücü olmak durumundayız” dedi.


‘Toplumun sivilleşmeye ihtiyacı var’


Toplumun, ülkenin her şeyden önce aşırı bir sivilleşmeye ihtiyacı olduğunu, silahların, şiddetin gölgesinden kurtulmuş, kendi özgür iradesi ve talepleriyle, kendi yerelini yönetebilir ilişkiler ağı bulunmak zorunda olduğunu söyleyen Demir Çelik, “Bu toplumun, bu ülkenin, bu coğrafyanın her şeyden önce, aşırı bir sivilleşmeye ihtiyacı var. Artık silahların, şiddetin gölgesinden kurtulmuş, kendi özgür iradesi ve talepleriyle, kendi yerelini yönetebilir, sürdüre bilir ekonomik katkılarıyla buna egemen olabilen bir ilişkiler ağı bulunmak zorunda” dedi.

Yapılan açılış konuşmasından sonra toplantıya katılan, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar festival hakkındaki görüşlerini, önerilerini sunduktan sonra toplantı sona erdi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL