Varto`ya bağlı Esenler köyünde içme suyu sıkıntısı yaşandığı bildirildi. İçme suyu sıkıntısı yaşanan köyde vatandaşlar su kaynağı bulmak için seferber oldu. 45 hane ve 500 nüfuslu köyde yaşanan içme suyu sıkıntısının çözülmesini isteyen vatandaşlar, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) projesi ile mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar. Esenler köyü sakinlerinden Hacı Çiçek, köylerinin ovada olmasına rağmen kaynak bulamadıklarını söyledi. Çiçek, “Komşu köylerimizde içme suyu kaynakları var, ama onlarla bir türlü anlaşamıyoruz. Bu nedenle köylüler olarak içme suyu konusunda büyük sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

KÖYDES projesi ile köylerine su getirilmesini isteyen Sait Çetinkaya ise, bütün köylülerin kurumak üzere olan tek bir çeşmeden içme suyu temin ettiklerini söyledi. Çetinkaya, “KÖYDES projesi ile diğer köylere nasıl içme suyu götürüldüyse, bize de aynı şekilde su verilmesini istiyoruz” dedi.

Varto Kaymakamı Okan Leblebiciler, köylülerin su kaynağı bulması halinde yapacakları çalışmalarla köye içme suyu götüreceklerini söyledi. NULL