Varto Yurttutan köyünün Toklu mezrasında yıllardan beri yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü ve bu yıl sorunun giderileceği açıklandı. Alparslan 1 Barajı’nın yapılması sebebiyle yıllardan beri kurulu olan yerleşim yerinden iki kilometre öteye taşınan ve yaklaşık on yıldır içme suyu sıkıntısı yaşanan Toklu mezrasında eşeklerin sırtında içme suyu taşınmasına son verileceği bildirildi. 40 hane ve yaklaşık 350 nüfusa sahip Yurttutan köyünün Toklu mezrası sakinleri, içme suyu ihtiyacını 3 kilometre uzaklıkta bulunan Onbaşı mezrasında at arabası ve traktörlerle taşımanın yanında birçok zaman da eşek sırtında iki kilometre ötede bulunan su kaynağından taşımak zorunda kalıyorlar.

Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız, kaynak sıkıntısı sebebiyle yıllardan beri içme suyu sıkıntısı yaşayan Yurttutan, Akçatepe, Esenler ve Toklu mezrasını içme suyuna kavuşturmak için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Geçen yıl sorunun çözümü için kaynak aktarımının yapıldığını ancak kaynak bulanamadığı için çalışmaların gerçekleştirilemediğini söyleyen Yıldız, bu yıl sorunun çözümlenmesi için kararlı olduklarını söyledi. Ekiplerin sorunun çözümü için çalışma yaptıklarını ve projelerin hazırlandığını söyleyen Yıldız, “Şu anda bölgede bulunan Boylu köyü yakınındaki su kaynağının söz konusu köylerimize aktarılması için projeler hazırlanıyor. Boylu köyündeki su kaynağı susuz köylerimize yetecek kadardır. Ödenekte hiçbir sakıntı bulunmamaktadır. Tek sıkıntı kaynak sıkıntısıdır. Boylu köyündeki su kaynağını problem çıkmadan susuz köylerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu sorunu kesinlikle çözmek için kararlıyız” şeklinde konuştu.

Yıllardan beri su sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen Toklu mezrasındaki vatandaşlar da, “Alparslan 1 barajı yapılacak diye bizim mezramızı başka bir yere taşıdılar. Ancak bizim sorunumuzu kimse çözmedi. Önceki yerleşim yerimizde su kaynağımız vardı ve sorunumuz yoktu. Biz yıllardır su sorunu yaşamaktan bıktık. Artık at ve eşeklerle su taşımak istemiyoruz. Yetkili kurumların bu sorunumuzu biran evvel çözmesini bekliyoruz. Bu yıl sorunumuzun çözümleneceği söyleniyor. Biz de bu çalışmanın biran evvel yapılarak tamamlanmasını ve suya kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştular.

 Topkan Haber Ajansı