Muş’un Varto ilçesinde Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’na (Eğitim-Sen) üye bir grup öğretmen, düzenlediği bir basın açıklaması ile İsrail’in Filistin’e düzenlediği saldırıları kınadı.

Eski Belediye İş Hanı önünde bir araya gelen eğitimcilerin adına bir basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Üyesi Barış Bozkır, Filistin halkını çökertmek için 2 yıldır ablukaya alan İsrail’in bu iğrenç emellerine ulaşamayacağını söyledi. Teslim olmayı reddeden Filistin halkının üzerine savaş makinelerini süren İsrail’in çocukların okuldan çıkış saatine denk attığı bombalarla onlarca insani öldüğünü ifade eden Bozkır, İsrail’in bu suçu yıllardan beri işlediğini kaydetti.

Barış Bozkır, “Filistin halkını diz çökertebilmek için 2 yıldır Gazze şeridini abluka altında tutan ırkçı, Siyonist İsrail, bu iğrenç emellerine ulaşamayacağını anlayınca, savaş makinelerini teslim olmayı reddeden Filistin halkının üstüne bir kez daha sürdü. Çocukların okuldan çıkış saatine denk düşürdüğü saldırı ile Filistin kentlerini cehenneme çeviren Siyonist canilerin pervasızlığı, kapitalist, emperyalist düzenin aynasıdır. Zira dünya jandarması ile diğer emperyalist güç odaklarının sınırsız desteğini arakasına alarak ırkçı-Siyonistler, barbarlık düzenine boyun eğmeyenlere reva görülecek muameleyi icra etmektedirler. Arap Birliği Teşkilatı ile Başkanı Amr Musa’nın İsrail zorbalığı karşısında süregelen pasif tutumları utanç vericidir. Zira 20 Arap devletinin üye olduğu bir örgütün Gazze kuşatmasına karşı kayda değer bir itirazı olmamıştır. Dahası bu örgütün en etkili üyesi kabul edilen gerici Mısır devleti Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah geçiş noktasını kapatarak, abluka suçuna fiilen ortak olmuştur. En azında son 6 aydır bu suçu işlemektedir. Bu sürrede Mısır rejimi, bir yandan İsrail-Hamas arasında arabuluculuk yaparken, öte yandan Siyonistlerle suç ortaklığını sürdürmüştür” dedi.

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan basın açıklamasının ardından uzun süre İsrail aleyhine slogan atan eğitimciler, ‘Hepimiz Filistinliyiz’ ‘Hamas’a özgürlük’ ve ‘Filistin halkı yalnız değildir’ şeklinde sloganlar attıktan sonra sesiz bir şekilde dağıldılar.

 Muşun Sesi Gazetesi