Muş’un Varto İlçesi’nin Ünaydı Köyü’ndeki evli çiftlerin büyük bir kısmı kaçarak evlenmiş. Kaçarak evlenmenin adeta bir gelenek olduğu Ünaldı Köyü’nde, kız kaçırma olayından sonra köy büyüklerinin araya girmesiyle aileler arasında husumet yaşanmadan gençlerin düğünü yapılıyor. Muş’un Varto İlçesi’ne bağlı 40 hane ve 150 nüfuslu Ünaldı Köyü, uzun yıllardır kız kaçırma olaylarıyla anılıyor. Çevre belde ve köyler tarafından “Düğünsüz köy” olarak bilinen Ünaldı’da, normal bir şekilde evlenene rastlamak çok zor. Yaklaşık 30 yıldır sık bir şekilde rastlanan kız kaçırmaların 2 sebebinin bulunduğu belirtiliyor. Köylülere göre, kızın babasının izin vermemesi ve düğün masraflarının çok fazla olması gençleri bu yola yöneltiyor. Ünaldı Köyü’nde kız kaçırma adeta gelenek halini alırken, köyün yaşlıları şimdiye kadar kaç kişinin kaçarak evlendiğini hatırlamadıklarını söylüyor.


Ünaldı Köylüleri, yıllardan beri devam eden kız kaçırma olaylarının, birbirini seven iki gencin kavuşabilmesi için doğal olduğunu belirtiyor. Köylerinde kız kaçırma olaylarından dolayı kin, nefret ve kavganın asla olmadığını belirten Ünaldı Köyü Muhtarı Reis Turgut da, ikinci hanımını kaçırarak evlenmiş. Birbirini seven iki genç ailelerinden birilerinin evliliği onaylamaması halinde kaçtıklarını söyleyen Reis Turgut, “Köylülerimiz aydın ve hoş görülü insanlardır. Kaçan gençler köylüler tarafından iki ailenin bir araya getirilip düğün kararı aldırmasının ardından davul-zurnalı düğünle evleniyorlar” dedi.


Ünaldı Köyü’nde en son kız kaçıran genç olan Evrim Özmen, bir yıl önce eşi Gülhan Özmeni’i kaçırarak evlendiğini söyledi. Eşinin abisinin evliliğe karşı çıkması sebebiyle sevdiği kızı kaçırmak zorunda kaldığını söyleyen Evrim Özmen, “Köyümüzün büyük bir bölümü kaçırarak evlilik yapmıştır. Kız kaçırdıktan sonra ister istemez düğün masrafları da biraz düşüyor” diye konuştu.


Evrim Özmen’in eşi Gülhan Özmen de, hiç tereddüt etmeden sevdiği erkeğe kaçıp evlendiğini söyledi.

NULL