Demokratik Toplum Partisi (DTP) Varto İlçe Başkanlığı 1. Olağanüstü Kongresi’nde başkanlığa Abdulbasit Taş seçildi. DTP Varto İlçe Başkanlığı binasında gerçekleşen kongre, bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Divan seçimi yapıldıktan sonra bir konuşma yapan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Kürt halkının iradesinin yok sayılması ile sorunların çözülemeyeceğini söyleyerek, “Kuzey Irak’taki insanlar bizim kardeşlerimizdir. Ama bizim adresimiz ne Talabani ne de Barzani’dir. Bizim adresimiz Kürtlerin burada gösterdiği iradedir” dedi.

Mali ve faaliyet raporlarının ardından seçime geçildi. Eski DTP Varto İlçe Başkanı Mehdin Akbal’ın görevi bırakması nedeniyle yapılan olağanüstü kongreye tek liste ile aday olan Abdulbasit Taş, 58 delegenin oyunu alarak başkanlığa seçildi. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Behçet Özen, Mahir Yılmaz, Gıyasettin Altun, Sırrı Sever, Nejla Dursun, Mehmet Tepe, Zülküfü Gümgüm ve Mesut Bingöl seçildi.

Kongreye DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman, DTP Parti Meclis üyeleri Orhan Artunç, Filiz Mete, DTP Muş İl Başkanı Maşallah Yamaç, DTP’li Varto Belediye Başkan Vekili Mehmet Demir, Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras, Malazgirt Belediye Başkanı M. Tahir Kahramaner ve çok sayıda partili katıldı