Varto’ya bağlı 500 nüfuslu ve 55 haneli Aşağı Hacıbey ( Hecî bağa Jér) Köyü’nde 1975 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Sağlık Evi 16 yıldır kapalı. 7 köy ile 4 mezraya hizmet veren Sağlık Evi’nin kapanması üzerine köylüler, en küçük sağlık sorunları için 14 kilometre yol kat ederek ilçe merkezindeki sağlık kuruluşlarına başvuruyorlar. Köylüler bazen hastaları kızaklarla taşımak zorunda kaldıklarını kaydediyor. Edinilen bilgilere göre 1975 yılında hizmete açılan ve 7 köy ile 4 mezraya hizmet veren Sağlık Evi, 1990 yılında gerekli personel ataması yapılmadığı için kapatıldı. Sağlık Evi’nin açık olduğu süre içinde de tek hemşire ile hizmet vermek zorunda kaldığı öğrenildi. Köylüler, şimdi en küçük sağlık sorunları için 14 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine gitmek zorunda kalıyor. 

Muhtarın tepkisi 

Devlet yetkililerinin ilgisizliğine tepki gösteren Köy muhtarı Zühtü Işık, “Sağlık Evi’miz 31 yıl önce yapıldı, 16 yıldır da kapalı ve hizmet vermiyor. Daha önce bir hemşire sağlık evimizde hizmet veriyordu. 1990 yılında da Sağlık Evi kapatıldı. Ondan sonra evi olmayan bir köylümüz Sağlık Evi’nde yaşamaya başladı. Köyümüzdeki Sağlık Evi, Ocaklı, Kaygıntaş, Zorabat, Tepe, Ulusırt, Doğdap köyleri ile 4 mezraya hizmet veriyordu” dedi. 

Başvurular sonuçsuz kaldı 

Kış aylarında çok zorluk çektiklerini, birçok defa yetkili kurumlara Sağlık Evi’nin faaliyete geçmesi için başvuru yaptıkları halde bir sonuç alamadıklarını belirten köy muhtarı Işık, şunları söyledi: “Özellikle kış aylarında çok zorluk çekiyoruz. Yollar kapalı olduğunda kızaklarla hastamızı 4 kilometre uzaklıktaki ana yola götürüp oradan da araçla ilçe merkezine götürüyoruz. Köy yolumuz da çok kötü olduğundan çamurlu zamanlarda araçlar gidemiyor. Bunun dışında da küçük bir hastalık anında, bir iğne için bile 14 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine gidiyoruz. Birçok defa Varto ilçe Kaymakamlığı ve Muş Sağlık İl Müdürlüğüne Sağlık Evi’nin açılması için dilekçeyle başvuru yaptık. Ama bize hiçbir cevap vermediler ve Sağlık Evi’miz yılardır kapalı. Sağlık Evi’nin bir an önce tamir edilip hizmete girmesini istiyoruz. Köyde en büyük sorunumuz sağlık sorunu.” 

‘Hastalarımızı kızaklarla taşıyoruz’ 

Köylülerden Mahmut Deniz de, Sağlık Evi’nin çürümeye terk edildiğini belirterek, “Köyümüzün sağlık evi 1975 yılında yapıldı, bir süre bir hemşireyle hizmet verdi. Daha sonra kapatıldı ve çürümeye terk edildi. Sağlık Evi’nin harabeye dönmemesi ve köylünün de evi olmadığından dolayı Sağlık Evi’ne yerleşti ve şimdi ev olarak kullanılıyor. Yollar kötü olduğu için araçlar gidemiyor. Biz de hastalarımızı kızaklarla sağlık kuruluşlarına götürmeye çalışıyoruz. Sağlık evinin bir an önce hizmete açılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

Parası olmayan gidemiyor 

Köylülerden Mehmet Işık ise, tepkisini şöyle dile getirdi: “Köyümüzde Sağlık Evi yapıldı ve bir süre hizmet verdikten sonra kapatıldı. Bir hastamız oluyor kilometrelerce yol gidip tedavi oluyoruz. Parası da olmayan gidemiyor. Bir iğne yapıyorsunuz paranız yok ilçe merkezine gidemiyorsunuz. İğnenizi köyde biri yapıyor. Bu da zaman zaman tehlikeli durumun çıkmasına sebep oluyor. Sağlık evi köyümüzde yapılmış, bunun tekrardan hizmete açılmasını istiyoruz.” Haber: Emrullah Özbey NULL