Skip to main content

Başbakan’a Muş depremini sordu

Muş Haber Fotoğrafı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili ve Muş Gönüllü Milletvekili Veli Ağbaba geçtiğimiz günlerde Muş ilinde meydana gelen deprem ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması isteği ile TBMM’ne bir soru önergesi verdi.

Ağbaba yazılı soru önergesinde Başbakana, deprem sonrası hasar tespiti yapılıp yapılmadığını, İl sınırları içerisindeki yapıların depreme dayanıklı olup olmadıklarını sordu. CHP Milletvekili Veli Ağbaba ayrıca Muş ilinin deprem bölgesinde yer alması ve şehirde çok sayıda kerpiç yapının bulunması sebebiyle acil önlem alınmasını gerektiğini de ifade etti.
Muş Gönüllü Milletvekili Veli Akbaba’nın soru önergesi şu şekilde;
“17 Kasım 2011 tarihinde Muş’a bağlı Varto ilçesinde yaşanan depremle ilgili sorularımın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istiyorum.
Muş Valiliği tarafından resmi internet sitesinde yapılan açıklamada “Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan veriler ışığında; Varto ilçemize bağlı Gelintaşı Köyünde sabah saat 04:37’de 4.6 şiddetinde, Boylu Köyünde saat 05:07’de 3.4 şiddetinde ve son olarak da Çobandağı Köyünde saat 07:34’de 2.8 şiddetinde deprem gerçekleştiği bilgisine ulaşılmıştır.” Valilik sitesinde yapılan açıklamada ve basında çıkan haberlerde yaşanan depremlerde bazı yerleşim yerlerinde hasar oluştuğu belirtilmiştir. Muş ilinin deprem bölgesinde yer alması ve kerpiç yapıların olması acil önlem alınmasını gerektirmektedir.
Buna güre;
1-Deprem sonrası hasar tespiti yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuç ne zaman açıklanacaktır? Yapılmamışsa, hasar tespiti yapmayı düşünüyor musunuz? Deprem sonucu hasar oluşan yerleşim yerlerinde acil olarak herhangi bir önlem aldınız mı? Aldıysanız bu önlemler nelerdir?
2- Muş ili sınırları içersindeki yapıların depreme dayanıklılığı hakkında herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmışsa, il sınırları içerisinde kerpiç tipi yapıların durumu ve oranı nedir? Şu an oturulmaması gereken yapı var mıdır? Varsa kaç tanedir ve il sınırları içerisindeki dağılımı nasıldır? İl sınırları içerisindeki yapıların durumunu depreme dayanıklılık açısından ele alan bir araştırma yoksa siz herhangi bir araştırma/inceleme yapmayı düşünüyor musunuz?
3-Kerpiç evlerin, daha dayanıklı ve sağlıklı olarak başka bir tipte inşa edilmesi konusunda herhangi bir düşünceniz/girişiminiz var mıdır? Varsa, ne zaman harekete geçmeyi düşünmektesiniz?
4-Deprem sonucu hasar gören evler tahliye edilmiş midir? Edilmişse kaç ev/bina tahliye edilmiştir? Bu ev/binalardan tahliye edilen insan sayısı kaçtır ve insanların barınma, beslenme vs. ihtiyaçlar nasıl karşılanmaktadır? Eğer tahliye edilen bina/ev yoksa buralarda insanların yaşayabileceğince dair herhangi bir resmi inceleme/belge var mıdır?”
 Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri