Varto Devlet Hastanesi’ne Genel Cerrah atanmasından sonra ameliyatlar yapılmaya başlandı. Varto Kaymakamı Dr. Mehmet Tanışır, uzun yıllardan sonra Varto’da ameliyatların yapılmaya başlandığını ve sağlık açısından önemli bir ilerlemenin kaydedildiğini söyledi.


Varto ilçesindeki sağlık konuları ile ilgili olarak makamında açıklamalarda bulunan Varto Kaymakamı Dr. Mehmet Tanışır, Varto Devlet Hastanesi’ne genel cerrah uzmanı atanmasının ardından hastanenin hizmetlerinde önemli iyileşmeler olduğunu kaydetti. Kaymakam Dr. Mehmet Tanışır, “Hastanemizde şu anda genel cerrahi uzmanı çalışmaktadır. Yaklaşık 5-6 aydır Varto Devlet Hastanesi şartlarında yapılacak tüm ameliyatlar yapılıyor. Bazen günde 20-30 tane hastanın yatışı yapılıyor. Genel cerrahi uzmanımız ağır ameliyatlar dışında tüm ameliyatları yapıyor” dedi.


Varto Devlet Hastanesi ve lojmanlarının depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda da açıklamalarda bulunan Tanışır, “Hastanenin bitişiğindeki lojmanlar depreme dayanıksız diye personeller tarafından kullanılmıyor. 1996 Varto Depreminden sonra insanlarda bir bilinç var. Kamu binaları depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda şüphe var. Bayındırlıktan teknik eleman talep ettik. Özellikle okulların, üniversite ortamında deneyler yapıldı. Bir kısmı ise devam ediyor. Hastane ve okullarda depremle ilgili herhangi bir tedirginlik olmadığını sürekli söylüyoruz. Kamu binalarında korkulacak bir sıkıntı tespit edilmemiştir” dedi.


Kalp ve anestezi hastalarının dışında Varto Devlet Hastanesi’nde tüm ameliyatlar yapıldığını belirten Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Ömer Yıldız, hastanelerinde genel cerrahı açısından tüm operasyonların yapıldığını söyledi. Dr. Özgür Ömer Yıldız, “Genel cerrah uzmanımızın buraya atanmasından sonra ameliyathanemizdeki malzemeler tamamen yenilendi. Daha önce hastanemizde 30 yatak bulunmaktaydı. Genel cerrah uzmanımız geldikten sonra bu sayıyı 50’ye çıkardık. Hastanenin başta zemin döşemesi olmak üzere ciddi anlamda personel ihtiyacı da bulunmaktadır. Varto Devlet Hastanesi olarak geçmiş yıllara nazaran çok iyi bir yere geldik ve modern bir hastane görünüme kavuştuk. Şu anda iki uzman ve 6 pratisyen hekim görev yapmakta ancak iyi bir sağlık hizmeti verebilmemiz için Uzman hekim, pratisyen hekim, ebe, hemşire ve acil tıp teknisyenine ihtiyacımız var” dedi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL