Muş’un l9 köyünde hala kış hükmünü sürdürürken, Muş merkeze bağlı Üçevler grup köy yolları kardan kapalı. Muş’un 9 Köyünde Varto İlçesine bağlı 10 köyde diz boyu kar var. Hayvanlar kar üzerine serilen otları yiyerek karınlarını doyuruyor.

Nisan ayının ortalarına yaklaşıldığı bu günlerde Antalya’da denize girilmeye başlanırken, Muş’un Üçevler köy grup yolu olan 9 köyün ve 12 mezranın bağlantısı bulunan köy yolları kardan kapalı. Varto İlçesinin batısında bulunan Beşikkaya, Eryurdu, Taşlıyayla grubunda olan 10 köyde doğa karla kaplı. Köylüler 6 ay kışın yaşandığı bu yörede hala hayvanlara kar üzerinde ot verdiklerini, bu yıl karın fazla yağması sonucu ancak Mayıs ayında karın kalkacağını tahmin ettiklerini söylediler.

Eryurdu köyü Muhtarı Şerif Yavuz ” 6 aydan beri köyün karla kaplı olduğunu belirterek, hayvan yiyeceğinin tükendiğini, yakın köylerden kızaklarla köye hayvan yemi taşıdıklarını, Mayıs ayına kadar karın yerde kalacağını söyledi.

Beşikkaya Köyünde yaşayan Ayten Demirci “bizim dağ bölgesindeki köyler dışında kar yok hala kar altındayız, günde iki kez hayvanlarımıza kar üzerinde yem veriyoruz” dedi. Köylerinde yer yer 1 metreyi geçen karın olduğunu belirten köylüler, 6 ay kışın yaşandığı bölgede hem hayvan yiyeceği hem de yakacak sıkıntısının başladığını söylediler.

Varto-Erzurum kara yolunun 2050 rakımlı sefer geçidinde ise kar kalınlığı 1 metreyi bulurken, yol kenarındaki çeşme ise karla kaplı. İlçede görev yapan Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevlileri, köy yolarının tamamının ulaşıma açık olduğunu, Varto-Erzurum kara yolunda zaman, zaman tipi nedeniyle etraftaki karların yolu kapattığını, ancak iki yol kenarında ve dağlarda hala çok fazla karın bulunduğunu söylediler.

Muş’un Üçevler ve Varto ilçesinin batısındaki 10 köyde kış, kar ve soğuk yaşanırken, diğer köylerde hayvanlar çayırlarda otluyor, köylerin bir bölümünde bahar havası yaşanırken, diğer bölümünde kışın yaşanması da görenleri hayrete düşürüyor. Haner / Fotoğraf : Mikail Gökarslan

 

 NULL