Skip to main content

40 yıldır konut bekliyorlar…

Muş Haber Fotoğrafı

Bugün Varto depreminin 40. yılı, 40 yıl geçmesine rağmen hala deprem yaraları sarılmadı.
Varto’da 19 Ağustos 1966 yılında meydana gelen depremde ilçe adeta yerle bir oldu. 40 yıl önce kenti vuran Richter ölçeğine göre 6,9 şiddetindeki depremde 2394 kişi yaşamını yitirirken, 1489 kişi de yaralandı. Deprem afeti nedeniyle evlerinde ağır hasar tespit edilen 459 aile için Gümgüm Mahallesinde (Hamur Sahası) 113, Hürriyet Mahallesinde 212, Cumhuriyet İlköğretim yanında 14, Acarkent yolunda 20, hak sahiplerinin kendi tapulu arazilerinde 230 olmak üzere toplam 589 dixion baraka ev ile 121 iş yeri yapıldı. Afetzedeler 40 yıldır bu geçici barakalarda yaşamlarını sürdürüyor.

 
Barakaların her biri 42 metrekare, 2 oda ve 1 holden oluşuyor. Banyo, tuvalet ve mutfak bulunmayan barakalar, çelik iskelet arası izocam ve çimento kâğıdı üzerine sıva Konstrüksiyon’lu yapılmış. 40 yıldır geçici deprem barakalarda yaşayan depremzedelere, yıllardır yeni konut yapma sözü veriliyor. Ve yıllardır bu söz yerine getirilmiyor. Çadırdan farkı olmayan geçici deprem barakalarını depremzedeler, yıllardır güçleri el verdikçe onarımdan geçiriyor. 1966 yılında depremzedeler için İsveç ve İngiltere tarafından yapılan barakaların yerine yeni deprem konutlarının sözünü veren yetkililer, sözünü yerine getirmeyince her seçim dönemin de siyasi partiler geçici barakaları seçim malzemesi olarak kullanıyor. 40 yıl önceki depremde evlerini kaybeden depremzedeler devletin sözünü verdiği deprem konutlarının artık yapılmasını istiyor.
 
Varto Belediye Başkanı Demir Çelik yaptığı açıklamada, Varto ilçe merkezinde 1966 yılında meydana gelen depremde evlerini kaybeden vatandaşların yapılması gereken evleri henüz yapılmadığını belirterek, “Bu evler İhale yapılıp vatandaşlarımıza teslim edildiği resmiyette görünüyor. Ama vatandaşlarımızın yaraları henüz sarılmadı. Her seçim döneminde siyasi partiler seçim propagandalarında biz deprem konutlarını yapacağız demelerine rağmen ve üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen henüz ortada somut birşey yok. 1966 yılından bu yana vatandaşlarımız hala prefabrik evlerde yaşıyorlar. Bölgemizin iklim şartları ortada, Kışın vatandaşlarımız bu evlerde oldukça zor günler yaşıyorlar. Umarım biran önce 40. yılı münasebetiyle de, vatandaşlarımızın hak ettiği konutlar yapılıp yaraları sarılacak. Bu yıl dönümü bize depremi unutturmaması gerekir. Ve bu depremin bize ders çıkarması gerekir. Bu anlamda Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve selamet diliyorum” diye konuştu. 
 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan cumhuriyet Halk Partisi Millet Vekili M. Şerif Ertuğrul Varto depreminin üzerinden 40 yıllık bir zaman geçtiğini belirterek, “Bu güne kadar hak sahibi olduğu halde ve hala hakkını aramayı sürdürdüğü halde binlerce Vartolu hemşerimiz konut almaktan yoksun bırakılmış. 21. yüzyılda ve hala Alevi mezhebine mensup olmanın da bir dezavantaj teşkil ettiğini ilkelce bir yaklaşım olarak değerlendiriyor ve şiddetle kınıyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin odağında insan vardır. Bizim siyasetimizin odağında, İnsanın etnik kimliği veya mezhebi değil, bizatihi insanın kendisi vardır. Eğer bu tip bir ayrımcılıktan kaynaklanmışsa birilerinin bunu izahını yapması lazım. Depremden sonra dünyaya gelen çocuklar bugün 40’lı yaşlarını yaşıyorlar. Dolayısı ile bu insanların haklarından yoksun bırakılmasını esefle izliyor ve bu anlayışı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin, bu utancı, bu ayıbı ortadan kaldırmasını temenni ederken, tekrardan Vartolu hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletir, Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, sağ kalanlara sabır ve sadakat diliyorum” dedi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri