Muş’un Varto İlçesi’nde 1966 yılında meydana gelen depremde evleri yıkılan ve il merkezindeki Zafer Mahallesi’nde yaptırılan barakalara yerleştirilen 60 aile, 39 yıldır konutlarının yapılmasını bekliyor. Muş’un Varto İlçesi’nde 3 bin 100 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 bin evin yıkıldığı 1966 yılındaki depremin yaraları hala sarılmadı. Depremin ardından Muş’un Zafer Mahallesi’nde geçici konut olarak yaptırılan barakalara yerleştirilen vatandaşlar, 39 yıldır evlerinin inşa edilmesini bekliyor. Yıllardan beri mutfağı, banyosu ve tuvaleti olmayan 16 metrekarelik barakalarda oturmaya devam eden 60 aile halen haklarını alamadı.


1966 yılında yaşanan depremde dedesisin hak sahibi olduğunu belirten Fikret Aslan isimli vatandaş, dedesi ile babasının vefat ettiğini ve şu anda hak sahibi konumuna kendisinin geçtiğini söyledi. Dedesi ile babasının hakları olan evi alamadan hayatlarını kaybettiğini kaydeden Fikret Aslan, yıllardan beri hakları olan evlerine kavuşamamaktan yakınarak, “16 metrekarelik barakada oturuyoruz. Toplam 64 metrekare olan tek çatı altındaki 4 bölümlü barakada 4 aile oturuyor. Her bir evin 5-6 tane çocuğu var. Barakalarda banyo ve mutfak yok. Evin dışında olan tuvaleti 4 aile ortak olarak kullanıyor. Biz artık hakkımızın verilmesini istiyoruz” dedi.
Seher Yılmaz isimli kadın da barakaların etrafından kalıcı konutların bir kısmının yapıldığını ancak halen 60 ailenin barakada kaldığını söyleyerek, “Çocukluğumdan beri bu barakalarda yaşıyorum. Binalar arasında kalan sac barakalarda vatandaşlar zor şartlar altında yaşıyor. Benim ne evim var ne de arazim. Çok zor durumdayım” diye konuştu.
Muş Valisi İbrahim Özçimen, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından gönderilecek ekip tarafından Zafer Mahallesi’ndeki barakalarda oturan vatandaşların durumlarının inceleneceğini, hak sahibi olmaları halinde kendilerine konut yapılacağını söyledi. Vali Özçimen, il genelinde 1966 yılından beri yaptırılan konutlarla ilgili bilgiler vererek, “Varto depremi ve farklı tarihlerde yaşanan doğal afetler sebebiyle toplam 8 bin 732 hak sahibi tespit edilmiştir. Bu güne kadar 7 bin 614 hak sahibine konutları teslim edilmiştir. Geri kalan bin 118 vatandaşın da evlerinin bir kısmının inşaatı devam etmektedir” şeklinde konuştu.

NULL