Varto’ya bağlı Dağcılar Köyü’nde 1993 yılında yaptırılan sağlık evi personel eksikliği nedeniyle 14 yıldır açılamıyor. Yaz – kış hastalarını 30 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine getirmek zorunda kalan köylüler, ” hastalarımızı ilçe merkezine yetiştirmeden yolda yaşamını yitiriyor” diyor.

Varto’ya bağlı 250 nüfuslu Dağcılar Köyü’nde 1993 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Sağlık Evi 14 yıldır personel ataması yapılmadığı için faaliyete giremiyor. Köylüler bir iğne ve pansuman yapmak için dahi 30 kilometre yol kat ederek, ilçedeki sağlık kuruluşlarına başvurmak zorunda kalıyor.

 
                        Hastalar ilçe merkezine yetiştirilmeden yaşamını yitiriyor  
 
         Sağlık evine personel gönderilmemesine tepki gösteren köylülerden Hüseyin Gül, bu durumun hastaların hayatlarına mal olduğunu söyledi. Köydeki hastaların zamanında müdahalede bulunulmadığı için yaşamını yitirdiğini belirten Gül, ” Köyümüzde 1993 yılında yaptırılan sağlık evi 14 yıldır açılışı yapılmadı. Ekip ve ekipman verilmediğinden açılamamıştır. Şuan sağlık evinin çatısı çökmüş. Kışın çok zorluk çekiyoruz. Kışın bir hastamız olduğu zaman, yollarda kapalı. Hastamızı kızakla ve ya atlan 7 kilometre uzaklıktaki ana yola götürüyoruz. Oradan da 30 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine götürüyoruz. Geçen sene bir hastamız, tansiyondan dolayı rahatsızlandı. Arabada hazırdı ama ilçe merkezine yetiştiremeden yaşamını yitirdi. Yani bir iğne, bir pansuman için ilçe merkezine giderek tedavi görüyoruz” şeklinde konuştu.
 
                   Hastalarımızı kızaklarla götürüyoruz 
 
         Köylülerden Duman Beytaş ise hastalarını kızaklarla ya da sırtlayarak götürdüklerini belirterek, ” Köyümüze ve mezralarına kışın araba hiç gelmiyor. Hastamız olduğunda kızakla ya da sırtlayarak ana yola götürüyoruz. Oradan da ilçe merkezine götürmek zorunda kalıyoruz. Köyümüzün yolu da yok. Kışında tipiden, kardan dolayı yol yok. Bizim hastalarımız ölüyor. Kışın hanımım hastalandı. Mezradan köye götürdüm. Yollar kapalı olduğu için tekrardan mezraya geri geldik. Defalarca yetkililere baş vurduk ama ne yolumuzu yapan oldu. Nede sağlık evini açan oldu” dedi.
 
                        Bir hemşire olsa belki hastalarımız ölmez

         Köylülerden Mehmet Beytaş da, ” Mezramız köyden 1 kilometre uzaklıkta. Ne köyümüzün nede mezramızın yolu yok. Her şeyimizi sırtlan çekerek yapıyoruz. Geçen yıl burada bir hastamız oldu. Ani bir hastalık geçirdi. Yol olmadığı için kızaklarla yola götürene kadar yaşamını yitirdi. Hastamız olduğu zaman hastaneye götüremiyoruz. Sağlık evi yapmışlar oda yıllardır kapalı. Çürümeye terk edilmiş. Hiç olmazsa sağlık evinde bir hemşire olsa, hastalara ilk müdahaleyi yapar. Hastalarımızda belki ölmez. Devletten hem sağlık evinin, hem de yollarımızı biran önce yapmasını istiyoruz” diye konuştu. NULL