Skip to main content

Turnuva sona erdi

Muş Haber Fotoğrafı

  Muş Satranç İl Temsilciliği tarafından 19-20 Aralık tarihlerinde Küçükler ve Yıldızlar Satranç Turnuvası İl Birinciliği Turnuvası düzenlendi. 65 kişinin katıldığı turnuva, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Muş Gençlik Merkezi´nde yapıldı.

Geçtiğimiz yıllara oranla katılımın daha fazla olduğu turnuva sonunda kategorilerinde ilk 3´e giren öğrencilere madalya ve kupaları takdim edildi. 19 Aralık Cumartesi günü saat 09.00´da teknik toplantının yapılmasının ardından kayıt kontrol işlemleri ve sporcu duyuruları yapıldı. İsviçre usulü 5 tur üzerinden gerçekleştirilen turnuvada oyunculara 35 dakika+30 saniye düşünme süresi tanındı. Küçükler kategorisinde 2004-2009 arası doğumlu sporcular 7-8, 9-10, 11-12 yaş kategorisinde yarışırken Yıldızlarda 1998-2003 arası doğumlular 15-16 ve 17-18 yaş kategorilerinde yarıştılar. Turnuvanın ilk gününde ilk 2 tur maçları tamamlanırken 3, 4 ve 5. turlar 20 Aralık Pazar günü gerçekleştirdi. Turnuvada sporcuların ELO ve UKD listelerindeki en yüksek puanları dikkate alınarak sıralama oluşturuldu ve Maksimum Rating sistemi uygulandı. Başhakemin kararlarının nihai olduğu turnuvada uzatma turlarına gidilmedi. Zeka gelişimine katkı sunan satranç turnuvasına katılan öğrencilerin müsabakalar esnasında çok heyecanlı oldukları gözlendi. Turnuva, iki gün süren müsabakaların ardından ödül töreni ile son buldu.  

Standartları artırıyoruz, kalite artıyor Turnuva sonunda kategorilerinde ilk 3 sıraya giren sporculara madalya ve kupaları, Türkiye Satranç Federasyonu ve Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Muş Satranç İl Temsilcisi ve Satranç Antrenörü Kasım Demirçin ve hakemler tarafından takdim edildi. Ödül töreni ardından turnuvaya ve satranç sporunun ilimizdeki durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Demirçin, her geçen yıl biraz daha ilerleme olduğunu belirtti. Demirçin konuşmasında: 2015-2016 etkinlik dönemimizde Küçükler İl Birinciliği ve Yıldızlar İl Birinciliği turnuvamızı 19-20 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdik ve bugün ödül törenimizle bitirdik.

Turnuvamıza toplam 65 kişi katıldı. Önceki yıllara oranla daha yüksek bir katılım oldu. Her geçen yıl bu katılımlar daha da artıyor. Standartları artırıyoruz, kalite artıyor.

Daha güzel turnuvalar gerçekleştiriyoruz dedi. Satranç sporunun gelişimi için yerel yönetimlerin desteğine ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekleyen Demirçin: Tabi bu bizim çabamızla oluyor. Satranç camiasındaki satranççı arkadaşlarımızın çabalarıyla oluyor.

Bu satrancın artırılması için satrancın daha genele yayılması için desteğe ihtiyacımız var. Özellikle İl Gençlik Spor Müdürlüklerinden, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden, Valilikten ihtiyaçlarımız oluyor, salon sıkıntımız oluyor. Bu tür ihtiyaçlarımız giderildiği zaman satrancı daha çok yayabileceğiz. Daha da faydalı olabileceğimiz düşünüyorum ifadelerini kullandı.  

Sayısal derslere katkısı kanıtlanmıştır Konuşmasına satranç sporunun faydalarından bahsederek devam eden Demirçin: Satranç zeka sporudur, beyin sporudur. İnsanın beyniyle yapabileceği her şeye katkısı olan bir spordur. Özellikle okul okuyan gençlerimiz için faydalıdır. Yardımcı bir ders olarak okutulabilir. Özellikle sayısal derslere katkısı kanıtlanmıştır deneysel çözümlerle.

Bizim amacımız satrancı daha geniş kitlelere yaymak. Özellikle küçük yaş gruplarına satrancı anlatmak. Satranca başlama yaşı beştir. Beş yaşındaki bir çocuk satrancı öğrenebilir ve oynayabilir. O nedenle her yaştan insanı satranç oynamaya davet ediyoruz ifadelerini kullandı.

Demirçin, il birinciliği turnuvasına katılan tüm sporcuların, Antalya´da 21 Ocak´ta başlayacak Türkiye şampiyonasına da katılabileceklerini belirterek: 22 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında Antalya Manavgat´ta Türkiye Minikler Şampiyonası ve Yıldızlar Şampiyonası yapılacak. Bizim buradaki turnuvamıza yani il birinciliği ve yıldızlar turnuvalarımıza katılan gençler, oradaki turnuvaya katılmaya hak kazanmışlardır. Fakat kendi olanaklarıyla katılmak durumundadırlar.

Valiliğimiz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz destek olursa belki bizde o aracılığı yapıp öğrencilerimizi o turnuvaya götürebiliriz. Amacımız orada Muş İlinin turnuvaya katılım sağlamasıdır dedi. Satranç turnuvasında dereceye giren öğrencilerden Muhammed Seyhan: Kurslar vardı. Yaş nedeniyle kurslara giremiyorduk. Sabır hocamız sayesinde çalıştık, turnuvalara girdik.

Birinci olduk ve burada da kazandım şeklinde konuşurken satranca 5 yaşında başladığını belirten Ömer Yeprem ise: 10 senedir satranç oynuyorum. Buraya geldim ve birinci oldum. Okulda da turnuva düzenlendi. Antalya´daki turnuvaya da katılmaya niyetim var ifadelerini kullandı. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri