Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Futbol Federasyonu Van Bölge yetkililerince ortaklaşa düzenlenen futbolun okullarda yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, futbolun da diğer spor dallarında olduğu gibi okul sporu olmasını sağlamak için, somut bir başlangıç olarak Beden Eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitim, gelişim ve bilgilendirme konulu bir panel düzenlendi.

Futbol Federasyonu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’yla ortaklaşa düzenlediği Yüzyılın Projesi kapsamında ön görülen eğitim çalışmalarına yönelik Beden Eğitimi öğretmenleri bilgilendirildi.

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Futbol Federasyonu Van Bölge yetkililerince ortaklaşa düzenlenen futbolun okullarda yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, futbolun da diğer spor dallarında olduğu gibi okul sporu olmasını sağlamak için, somut bir başlangıç olarak il geneli Beden Eğitimi öğretmenler ve kulüp antrenörleri yönelik eğitim, gelişim ve bilgilendirme konulu bir panel düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programa TFF Van Bölge Müdürü Fatih Tekbudak, TFF Milli Takımlar Van Bölge Sorumlusu Alparslan Has, Muş İl Futbol Koordinatörü Fetullah Aydın, Muş ASKF Başkanı Kemal Türkan, TÜFAT Muş Şubesi Başkana Yardımcısı Selami Yatcı, Beden Eğitimi Öğretmenleri bazı kulüp Başkanları ve kulüp antrenörleri katıldı.

AYDIN: “EĞİTİMLE GELİŞEN YETENEK”

Futbolda alt yapı ve Okul futbolunun gelişimi konulu panel başlangıcında  ilk olarak söz alan İl Futbol Koordinatörü Fetullah Aydın, amaçlarının il geneli okullarda eğitim gören öğrencilerin futbol eğitimi almalarını sağlayacak alt yapıları oluşturmak olduğunu belirterek Bir sporcunun faydalı olması için ille de başlangıçta çok yetenekli olması gerekmemektedir. Verilen eğitimler sonucu sonuca varıldığı zaman yerinde ve uygun eğitimle yetenek geliştirilebilir. İlimizde bulunan önemli potansiyeli futbola nasıl aktarabileceğimizi düşünüyoruz. Çocuklarımızın hem okuyan hem de iyi futbol oynayan bireyler olmasını istiyoruz. Bu amaçtan yola çıkarak bizlerin yanında olduklarını gösteren tüm katılımcılara ve Öğretmen arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyor başarılar diliyorum diye konuştu.

TEKBUDAK: “ÜLKE FUTBOLU DAHADA GELİŞECEK”

Ülke futbolunun daha fazla yetenekli yıldızlardan oluşmasına yönelik yapılması amaçlanan ve bu amaçta ilk adımına Halk Eğitim Merkezinde geniş bir katılımcı grubu ile başlanılan Futbolda alt yapı ve okul futbolunun geliştirilmesi konulu panelde söz alan TFF Van Bölge Müdürü Fatih Tekbudak konuşmasında, başarılı bir eğitim çizgisinin oluşmasına yönelik bilgilere yer verirken “Ülke futbolunun yapılması amaçlanan bu çalışmalarla  çıtasını daha da yukarılara yükselteceğini belirterek, inanıyorum ki yarının yıldızları bu okullardan, bu okullarda eğitim gören yetenekli öğrencilerimizin, gençlerimizin arasından yetişecek. Türk futbolu bu kaynaktan beslenerek gelişecek. Bu programın TFF ve MEB tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bu organizenin bir parçası olan ilimizde yapılacak olan çalışmaların bölgemize ilimize dolayısıyla Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HAS: “ BU FIRSATI DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Düzenlenen bu organizenin kalıcı bir noktaya taşınması bakımından destek olma noktasında kendilerinin de bu işin takipçisi ve destekçisi olacaklarını belirterek il geneli okullarda yapılması amaçlanan bu çalışmayı Federasyonun Muş’a tanıdığı bir fırsat olarak değerlendiren TFF Milli Takımlar Bölge Sorumlusu Alparslan Has yaptığı konuşmasında, kalıcı bir başarı için mutlak takım uyumu sağlanmalıdır. Futbol oynayan tarafından karmaşık hale getirilen bir oyundur. Yaptığınız bir çalışmada eğer sporcu eğlenemiyorsa öğrenemiyor demektir. Alt yapı çatısı altında toplanan sporcuların bakım ve eğitimleri siz değerli Beden Eğitimi öğretmenlerimizden geçmektedir. Antrenör Felsefesi bu anlamda çok önemlidir. Ben elimden geldiğince sizlere her konuda destek olur bilgi ve birikimlerimi sizlerle paylaşabilirim. Türk futboluna başarılı futbolcular yetiştirilmesi noktasında bu yola çıktık ve eğitici olmanın ne denli önemi olduğunu biliyoruz. Okul takımları da liglere katılabiliyor artık. Okul takımlarının liglere katılmalarını sağlarsak bu şekilde potansiyelde artış kaydedebiliriz. Futbolun yükselişe geçmesi bakımından Muş’ta eğitim merkezi kurmayı amaçlıyoruz. Siz değerli eğitimci öğretmenlerimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum dedi.

TÜRKAN: “ 27 TAKIMLI AMATÖR LİG OLUŞTURDUK”

İlk kurulma döneminde Muş ASKF’sinin 15 takımla kurulma şartını kısa bir süre içerisinde aştıklarını ve 1990 yılından bu zamana yapılan çalışmalar sonucu Muş’a Bin 500’ün üzerinde lisanslı sporcu kazandırdıklarını belirten MASKF Başkanı Kemal Türkan konuşmasında, Muş futbolunun içinde bulunduğu sıkıntı noktalarına değinerek bizler federasyon olarak her zaman elini taşın altına koymakla birlikte gençliğin futbola kanalize olması için yıllar süren bir uğraş verdik. Bugün sayıları Bin’i aşkın bir lisanslı sporcu potansiyeli ile 27 kulüp takımından oluşan bir amatör lig oluşturduk. Okul takımlarına yönelik yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 6 YİBO takımı kurduk ve kurduğumuz bu takımlardan sadece 2’sini lige dahil edebildik. Bunu da zamanla aşacağımıza siz değerli Beden Eğitimi öğretmenlerimizin futbola olan eğilimlerinizle yeneceğimize inanıyoruz diye konuştu.

YATCI: “EĞİTİMCİ İYİ BİR ANTRENÖRDÜR”

TÜFAD Muş Şube Başkan Yardımcısı Selami Yatcı katılım gösterdiği okullarda alt yapı ve okul futbol takımlarının geliştirilmesi programında söz alarak eğitimcilerinde iyi bir antrenör olduğunu belirterek verilen eğitimlerin yerinde ve amacına uygun olduğu takdirde başarı noktasında kaçınılmaz olduğunu ve bununda il geneli okullarda Beden Eğitimi öğretmenlerinin öğrencilere yönelik verecekleri eğitimler sonucu ortaya çıkabileceğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Günaydın Muş Gazetesi