Skip to main content

Sokak ligine iyi başladık

Muş Haber Fotoğrafı

Sosyal Sorumluluk Derneği ve Nevşehir Valiliği Himayesinde Nevşehir’in Ev Sahipliğinde Düzenlenen Sokak Ligi Türkiye Şampiyonasına katılan Muş ekibi bir günde oynadığı 3 maçı da kazandı

Sokak ligi Türkiye şampiyonası dün start aldı. 2004 yılından beri düzenlenen sokak ligi şampiyonasının bu yılki durağı Nevşehir. Sokak ligi şampiyonasına katılan Muş ekibi bir gün içerisinde oynamış olduğu 3 maçı da kazandı. 20’şer dakika olarak oynanan müsabakalarda, Nevşehir takımı 1-0, Kayseri takımını, 2-0, Trabzon takımını ise 1-0 yenen ekibimiz bir üst tura yükseldi.

Türkiye’nin 17 ilinden 204 sporcunun katıldığı şampiyonanın açılışı dün gerçekleştirildi. Şampiyonanın açılışına; Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş, Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Osman Şibik, Avanos Kaymakamı Aylin Kırcı Duman, Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Yıldırım ile birlikte kurum amirleri ve Türkiye’nin 17 ilinden 204 sporcu, idareci ve antrenörleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Osman Şibik; şampiyonayı spora erişimi kısıtlı veya dezavantajlı konumda olan çocukların futbolla kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve toplum içinde uyumlu yaşamalarını sağlamak için düzenlediklerini söyledi.

Şibik, 2004 yılından beri düzenledikleri şampiyonalar içerisinde Nevşehir’de düzenledikleri Sokak Ligi organizasyonunun Valilik himayesinde yapılan ilk şampiyona olduğunu belirterek, ilgilerinden dolayı Nevşehir Valiliğine ve kurum müdürlerine teşekkür etti.

Kapadokya’nın doğal ve kültürel özellikleri ile mükemmel bir yer olduğunu belirten Şibik, bu güzellikleri doyasıya yaşayacaklarını kaydetti.
Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ise; Sokak Ligi Şampiyonasının çok önemli bir proje olduğunu ve mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Demirtaş; Nevşehir’in Sokak Ligi Türkiye Şampiyonası ve Futbol Festivalini yapacak güçte olduğunu, tüm kurum, kuruluş ve halkın desteği ile şampiyonanın en iyi şekilde yapılacağını belirtti.
17 takımın katılacağı şampiyona sayesinde yurtiçi ve yurtdışından gelecek misafirlerin Nevşehir’in tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini tanıyacak olmasından ayrıca heyecan duyduğunu kaydeden Demirtaş, gençlere de kendilerine güvenmelerini ve başarılı olmak için çalışmalarını öğütledi.

Nevşehir il Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Yıldırım yaptığı açıklamada,
Sokak Ligi Şampiyonası’nın, British Council tarafından pilot uygulaması yapılan futbolu gelişim aracı olarak kullanarak dezavantajlı çocukların topluma dahil edilmesini amaçlayan bir eğitim ve rehabilitasyon programı olduğunu kaydetti.
Yıldırım, ” Çok gol atanın ve çok galip gelmenin şampiyon olmaya yetmediği şampiyonluk için kişisel gelişim ve centilmenliğin önemli olduğu Sokak Ligi programı, 2006–2007 sezonunda British Council ile İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır. Sokak Ligi Programında spor, sosyal sorumluluğa sahip bireylerin yetiştirilmesinde bir araç olarak kullanılmaktadır. Programla hedeflenen profesyonel sporcular yetiştirmek değil, spora erişimi kısıtlı olan veya dezavantajlı konumda olan çocukların futbolu araç kullanarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve toplum içinde uyumlu yaşamalarını sağlamaktır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından şampiyonaya katılanlar; Kapadokya’nın turistik merkezlerinden Paşabağ Vadisi, Devrent Vadisi ve Uçhisar Kalesinin ziyaret etti.
Sokak Ligi 2010 Türkiye Şampiyonasına; Antalya, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Erzincan, İstanbul, Kırşehir, Karaman, Konya, İzmir, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Kayseri, Muş, Nevşehir ve Almanya’dan birer takım katılacak.
Takımlar, 12–18 yaş arasında spora erişimi kısıtlı olan 12 çocuk, 2 çalıştırıcı ve 1 koordinatörden oluşacak.
05 Ağustos 2010 Perşembe günü Nevşehir Gazi Stadında yapılacak açılış töreni ile başlayacak olan şampiyona, 07 Ağustos 2010 Cumartesi günü aynı yerde yapılacak final maçı ve kupa töreni ile sona erecek. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…