Türkiye Kayak Milli Takımı’nın yüzde 70’lik kısmını oluşturan ancak büyük oranda malzeme sıkıntısı yaşayan kayakçılar, tüm olumsuzluklara rağmen Ağrı’da yapılan Türkiye şampiyonası ön eleme yarışlarında önemli dereceler elde etti. Türkiye’de ilk kez olimpiyatlara davet edilen bir kayakçının bulunduğu ve sayısız başarılı kayak sporcusunun yetiştiği Muş’ta, kayak sporu imkansızlıklar sebebiyle oldukça zor günler geçiriyor. Malzeme eksiğinin olduğu Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kayak Takımı’nda çalışmalar sporcuların ve teknik ekibin özverili çalışmaları sonucu sürdürülebiliyor. Sporcuların üzerlerine giyecekleri kayak elbiseleri bile bulunmuyor.


Ağrı’da yapılan B Gurubu Kayaklı Koşu Yarışları’ndan dönen Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Takımı, önemli derecelerle döndü. 19 sporcunun katıldığı yarışlarda madalyalarla dönen kayakçıların daha iyi dereceler getirebileceğini ancak waks (kayağın geri kaymasını önleyen madde) ve Porofin (hızlandırıcı) malzemelerinin eksikliği sebebiyle sporcuların zor anlar yaşadığını söyleyen Kayak Antrenörü Turgay Köse, imkan olması halinde mevcut sporcuların Muş’u ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek kapasite de olduklarını söyledi. Turgay Köse, “Ağrı’da yapılan yarışlar Türkiye Şampiyonası’nın bir ön ayağıdır. Ağrı’da dereceye giren sporcular Türkiye Şampiyonası’na katılıyorlar. Sporcularımız özverili ve taktir edilecek bir başarı gösterip önemli dereceler getirdiler” dedi.


Ağrı’da yapılan yarışlarda, büyük erkekler kategorisinde Fehmi Oğlağa, 10 kilometrede birinci, 15 kilometrede ikinci ve bin 500 metrede ikinci oldu. Genç erkekler kategorisinde Samet Oğlago, 15 ve 10 kilometre ile bin 500 metrelik yarışlarda birinci olurken, Şadi Yusufoğlu 15 ve 10 kilometre ile bin 500 metrede ikinci oldu. Yıldız erkekler kategorisinde ise Emrah Oğlago 10 ve 5 kilometre ile 800 metrelik yarışların birincisi olurken, Ömer Yusufoğlu da 10 kilometrede ikinci ve 800 metrede üçüncü oldu. Haber: Kadir Tunç

 NULL