Türkiye Kayak Şampiyonası’na hazırlanan sporcular, Muş merkezden 8 kilometre uzaklıktaki Güzeldağ Kayakevi’nde karın erken yağmasıyla birlikte antrenmanlara başladı.Kar yağışının geçen yıllara oranla erken yağdığını ancak yetersiz olduğunu belirten sporcular, kısıtlı imkanlarla şampiyonaya hazırlandıklarını bildirdi.

Kayak Baş Antrenörü Süleyman Yıldırım , son iki yıldır Muş’ta beklediğimiz gibi kar yağmadığını söyledi. Yıldırım :” Geçen yıl da ilimize kar  yağmıyordu  sezon boyunca haftanın 6 günü Rahva’ya antrenman yapmaya gidiyorduk,’Karın yağmamasından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Son iki yıldır Muş’a kar yağmıyor. Bitlis’in Rahva bölgesinde kar yağıyor. Antrenman eksikliklerimizi burada gidermeye çalışıyorduk . Bu yıl Kayak evimizde yeteri derecede olmasa da kar  var  Pist güzel ve dolayısıyla biz de işimizi burada yapıyoruz., burada sporcularımızı elimizden geldiği kadar  eğitmeye  çalışıyoruz  mukavemet ( kayaklı koşu ) de  toplamda büyükler, gençler, yıldızlar, minikler kategorisi olmak üzere 60 sporcumuz  var  bunların 40 ı minik kategorisinde, sporcularımız arasında  minik kategorisinde 14 bayan sporcuyla  yarışmalara hazırlanıyoruz,ilerleyen günlerde il birinciliği yarışması yapacağız, şimbi bu yarışmaya hazırlanıyoruz daha sonra  buradan alınan dereceye göre etap yarışları ardından Türkiye  şampiyonasına gitmeyi hedefliyoruz”
Muş’un kayaklı koşuda iddialı bir kent olduğuna dikkati çeken Yıldırım, milli takımın yaklaşık yüzde 60’ını Muşlu kayakçıların oluşturduğunu ifade etti.

Kayak Antrenörü Fırat Çelik ise kayak sezonunun yeni açıldığını ifade ederek, “Bu yıl sezonu buradaki çalışmalarımızla açtık. İnşallah sezonu da burada bitireceğiz. Ama kar bizi pek tatmin etmiyor. Burada daha iyisini yapmak için çalışıyoruz. Umarım istediğimiz başarıyı elde edebiliriz” diye konuştu.

 Fırat Demir / Haber 49 Gazetesi