UCI (Union Cycliste Internationale) yani ‘’Uluslararası Bisikletçiler Birliği’’ 2012 yılında yapılacak olan dağ bisikleti yarışlarının takvimini açıkladı. Her yıl değişik ülkelerde etap etap düzenledikleri bu yarışlar sonucunda dünya şampiyonları belirleniyor. Bu yarışların bazı ayakları da ülkemizde yapılıyor. Açıklanan 2012 yarış takvimine göre önümüzdeki yıl Muş’ta bu yarışlara ev sahipliği yapacak.

Muş’un gündemini değiştirecek bir haber dedim, oysa vereceğim bu haber sadece Muş’un gündemini değil, geleceğini bile değiştirebilecek, müjdeli, güzel bir haber. Bildiğiniz gibi Muş’un coğrafi konumu outdoor sporların yapılabilmesi için müthiş bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendiren bazı amatör sporcularımız profesyonel eğitim aldıktan sonra sadece Muş’u değil, milli formayı giyerek Türkiye’yi bile temsil etmişlerdir ve temsil etmeye devam ediyorlar. Gerek kayak sporunda gerekse koşu da Muş’un adını uluslararası platformlarda duyunca hem ilimiz adına hem de ülkemiz adına göğsümüz kabarıyor, yapılan müsabakaları daha bir gururla izliyoruz. Peki, bu müsabakaların Muş’ta yapıldığını hiç hayal ettiniz mi? Uluslararası bir yarışın Muş’ta yapılacak olması ihtimalini düşünmek bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor değil mi?

Şimdi size müjdeli haberi vermeden önce biraz hayal kuralım. Uluslararası bir yarış düşünün ve bu yarışın dünya şampiyonasının Muş’ta yapıldığını gözünüzün önüne getirin. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen sporcular, hakemler, canlı yayın araçları, günler öncesinden yapılan hazırlıklar, her akşam televizyonda Muş’tan görüntüler ve haberler, sokakta sizlerle yapılan röportajlar, Muş Ovası, Muş kültürü, Muş insanı, Muş lalesi, Muş üzümü, Muş delisi, Muş akıllısı, Muş Muş Muş… Muş’a ait ne varsa ülke sınırlarını aşıp uluslararası boyutta tartışıldığı bir ortam yaratılmış ve artık sıklıkla bahsedilen o ‘’makus talih’’ değişmiş, yatırımlar yapılmış, ekonomi canlanmış, turizm gelişmiş, Necmettin Dede emekli olmuş ve Muş Bağlarında yaptırdığı evinin balkonunda eşi Yıldız Hanım’la birlikte kaçak çay içerek emekliliğin keyfini çıkarıyorMuş… Hayal gücümüzü ne kadar zorlarsak zorlayalım böyle bir ortamın yaratılabilmesi ütopyadan öteye geçemez. Ancak fırsat ayağımıza kadar gelip, kapımızı çalıyorsa işte o zaman düşünülebilir. Belki kısa vadede olmayabilir ama uzun vadede yukarda bahsettiklerimin gerçekleşmesi uzak bir hayal değil.

Biliyorum, merakla müjdeli haberi bekliyorsunuz. Ama ondan önce size vereceğim haberle ilgisi olan bir konuya daha değinmek istiyorum. Benim çocukluğum Muş’ta geçti ve hiç bisikletim olmadı. Zaten mahallemizde bisiklet kullanan çocuk sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Bisikleti olanlar ise para karşılığında bisikletlerini kiraya verirlerdi. Biz de o kişilerle bilye (gülle) oynar, onların bütün bilyelerini kazanır, sonra o bilyeleri onlara iade ederek karşılığında birkaç tur bisiklet binerdik. Bisiklet bir karne hediyesiydi, herkesin bisikleti olmazdı. Ya da aileler çocuklarını bir takım alışkanlıklardan vazgeçirmek için bisiklet vaat ediyorlardı. Benim de öyle olmuştu. Abim beni bir alışkanlığımdan vazgeçirmek için bisiklet almayı taahhüt etmişti ama ben o alışkanlığımı bisiklete tercih etmiştim ve bu nedenle hiç bisikletim olmadı. Zaten bisikletim olsaydı bile en fazla liseye kadar o bisikleti kullanabilecektim. Çünkü 15 yaşın üzerinde bisiklet kullananlar ayıplanıyordu. ‘’Baksana kocaman adam olmuş hala bisiklete biniyor’’ denilirdi. Bisikletin çocuklara alınan bir oyuncak olduğu öğretilmişti. Bisikletin bir oyuncak olmadığını, yediden yetmişe herkesin binebileceğini, sağlıklı, çevreye zararı olmayan, bir doğa dostu olduğunu aynı zamanda bir ulaşım aracı olarak da kullanılabileceğini çook sonradan öğrendim. Bunu öğrendikten sonra geçen yıl bir bisiklet aldım ve sekiz ay boyunca hiç ara vermeden Türkiye’nin çevresini 10 bin kilometre pedal çevirerek dolaştım. Yaklaşık 40 il, yüzlerce ilçe ve binlerce köye bisikletle gittim. Nasıl bir yolculuk yaptığımı birçoğunuz biliyorsunuz. Bilmeyen ve merak edenler internetten bakabilirler ben de asıl konuya yani müjdeli habere geleyim.

UCI (Union Cycliste Internationale) yani ‘’Uluslararası Bisikletçiler Birliği’’ 2012 yılında yapılacak olan dağ bisikleti yarışlarının takvimini açıkladı. UCI fedarasyonlar üstü bir kurumdur. Türkiye Bisiklet Federasyonu da bu kurumla ortak çalışır. Bir nevi bisikletin UEFA’sı diyebiliriz. Dünya çapındaki profesyonel bisiklet yarışlarını düzenleyip puanlıyorlar. Her yıl değişik ülkelerde etap etap düzenledikleri bu yarışlar sonucunda dünya şampiyonlarını belirliyorlar. Bu yarışların bazı ayakları da ülkemizde yapılıyor. Açıklanan 2012 yarış takvimine göre önümüzdeki yıl Muş’ta bu yarışlara ev sahipliği yapacak. UCI’nin dün resmi internet sayfasında duyurduğu yeni takvimde Muş’un ismini görünce biraz afalladım. Acaba yanlış mı gördüm diyerek defalarca sayfayı yeniledim. Sonra bazı bisiklet sporcusu arkadaşlarımı telefonla arayarak doğruluğunu teyit ettim. Evet, UCI’nin düzenlediği Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışları’nın bir etabı 20 Mayıs 2012’de Muş’ta düzenlenecek. Ancak Türkiye Bisiklet Federasyonu uygun görmediği takdirde Muş’ta yapılacak olan yarışı başka şehre kaydırabilir. Takvime göre Türkiye’de yarışların düzenleneceği şehirler şöyle sıralanıyor: Antalya, İstanbul, Adana, Gaziantep, Manisa, Nevşehir, Bitlis, Mardin, Muş, Ankara ve İzmir. Örneğin geçen yıl bu listede Artvin de vardı ama şimdi yok. Mardin de geçen yıl yeni eklenmişti ama bu yıl yine var. Bunun nedeni o şehirlerde yapılan organizasyonun kalitesinden kaynaklanıyor. Dün Muş Valisi Ali Çınar’la görüşüp bu konunun Muş açısından ne kadar önemli olduğunu anlattım. Vali Çınar’ın telefondaki sesinden heyecanını hissedebiliyordum. O da ilk defa benden duyuyordu. Küçük etaplar halinde bu yarışların her yıl Muş’ta düzenlenmesi Muş için büyük bir fırsat olacaktır. Dünyanın ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen sporcuları ağırlayarak misafirperverliğimizi göstermenin zamanı geldi. Belki bisiklete yabancı bir şehiriz ama bu; bisiklete ebediyen yabancı kalacağımız anlamına gelmiyor. Bu yarışlar Muş’un sosyal ve kültürel açıdan da ileriye gitmesine büyük bir katkı sağlayacaktır.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Muş parkurunu liste dışı bırakmaması için başta milletvekilleri ve yerel yöneticilerin sonra bütün Muş halkının mücadele etmesi ve hazırlanması gerekiyor. Muş’ta dağ bisikleti yarışlarının yapılabileceği o kadar fazla alan var ki, eminim İsviçre parkurundan eksik kalır bir yanı yoktur. Yeter ki alt yapı hazırlansın ve buna yönelik çalışmalar başlatılsın. Türkiye’nin diğer illerinde yapılan uluslararası spor müsabakalarına bakıldığında müsabakaların bu illere ciddi katkılar sağladığını görebiliyoruz. İlk yılımızda vereceğimiz sınav Muş için çok önemlidir. Eğer bu sınavı el birliğiyle başarılı bir biçimde geçersek Muş’un gelişimi açısından hayallerimize adım adım ulaşacağız. İşte o zaman balkonumuzda oturur çayımızı keyifli keyifli yudumlayabiliriz…

Hasan Söylemez / İstanbul