Türkiye Dağcılık Federasyonu IX. Uluslararası Ağrı Dağı Zafer Tırmanışı başarılı bir şekilde sonuçlandı. Tırmanış 31 sporcu 6 yabancı sporcu 13 görevli ile toplam 52 katılımcıyla gerçekleşti. 27 Ağustos 2008 günü Iğdır Atatürk anıtında yapılan törenden sonra Korhan yaylasına hareket edildi. Bir gece Korhan yaylasın da kalındıktan sonra 3200 kampına hareket edildi. 29 Ağustos günü 4200 kampına hareket eden katılımcılar, 30 Ağustos günü sabah 5137 metreye hareket eden ekip saat:10.15`te zirveye ulaştılar. TDF Başkanı Karaca liderliğindeki ekip, 30 Ağustos Zafer bayramı coşkusunu zirve de kutladılar.

Tırmanışa Muş Adına Türkiye Dağcılık Federasyonu Basın Kurul Üyesi ve MUDOSK Başkanı Mehmet ÇAĞLAYAN, MUDOSK Denetleme Kurulu Başkanı Mahmut SÖNMEZ ve MUDOSK Sporcusu Dr. Okay TAYCAN katıldı. İlimizi başarılı bir şekilde temsil eden MUDOSK sporcuları 30 Ağustos Zafer bayramında Ağrının 5137 metresindeydiler.

MUDOSK Başkanı Çağlayan; Sayın Vali Bektaş’la Malazgirt zaferi münasebetiyle yapılan Süphan dağı tırmanışından sonra ikinci bir zaferin kutlanması için Ağrı dağında olmak bizi bu sene daha da heyecanlandırdı. dedi.

MUDOSK Dnetleme Kurulu Başkanı Sönmez ise yaptığı açıklamada bazı şeylerin anlatılması mümkün değildir yaşanması gerek, gerçekten tırmanışlar da büyük zevk aldık, tırmanışlar Muş sporunun gelişimi için hayırlı olsun dedi.

Dr. Okan Taycan`ın il denemesi olmasına rağmen büyük başarı elde ettiği tırmanışta heyecanlandığını ama; başarını tırmanışın ardından bu heyecanın sevince döndüğünü belirti.